Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prohlášení ministerstva zahraničních věcí k dočasnému uzavření velvyslanectví v Libyi

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky se s ohledem na zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi rozhodlo dočasně uzavřít zastupitelský úřad v Tripolisu, jeho pracovníci se během čtvrtka 31. července vrátili do Prahy. V libyjské metropoli dochází v posledních týdnech k intenzivním ozbrojeným střetům mezi konkurenčními milicemi, které vyřadily z provozu mezinárodní letiště. Boje se mohou snadno rozšířit i do dalších částí města. Ačkoliv pracovníci zastupitelského úřadu, respektive úřad jako takový doposud terčem útoků nebyli, rizika, kterým by výhledově čelili, jsou četná a vysoká.

Čeští občané, kteří se v zemi dlouhodobě zdržují a jsou se zastupitelským úřadem v kontaktu, byli o záměru Ministerstva zahraničních věcí s předstihem informováni a v případě jejich zájmu jim byla nabídnuta pomoc s odjezdem ze země.

Ministerstvo zahraničních věcí připomíná aktuální doporučení pro cesty a pobyt a upozorňuje, že cesty do kterékoliv části Libye nelze za daných okolností doporučit. S ohledem na dočasné uzavření zastupitelského úřadu může být českým občanům poskytnuta pouze velmi omezená konzulární pomoc. V případě nouze doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Káhiře.

.