Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva ministra zahraničí Turecka v ČR

 

Ve dnech 25.-26. října uskutečnil pracovní návštěvu České republiky místopředseda vlády a ministr zahraničí Turecké republiky Abdullah Gül. Na závěr své pracovní návštěvy se sešel k bilaterálním jednáním s ministrem zahraničních věcí České republiky Cyrilem Svobodou.

 

Na závěr své pracovní návštěvy se sešel k bilaterálním jednáním s ministrem zahraničních věcí České republiky Cyrilem Svobodou.

Jedním z hlavních témat bylo projednání liberalizace vízového režimu vůči občanům Turecka. To bude v praxi představovat především maximální zjednodušení formalit spojených se získáním víza, tedy ulehčení předkládat jinak vyžadované dokumenty k žádosti o vízum, a zejména progresivní urychlení doby vyřízení žádosti o vízum. Tento vstřícný přístup umožní uspokojivě řešit problém cestování nejen investorským a podnikatelským subjektům, ale i soukromým osobám, jimž vyvstane neplánovaná potřeba cesty.

Vzájemné vztahy obou zemí jsou na velmi dobré úrovni, především v ekonomické sféře a česká strana má zájem na účasti při modernizaci tureckého energetického průmyslu. Ze strany Turecka je zájem na zahájení vzájemné spolupráce v obranném průmyslu. Shoda byla v dalším prohlubování vzájemných vztahů, především v oblasti kultury.

Na závěr jednání si ministři vyměnili ratifikační listiny ke Smlouvě mezi Českou republikou a Tureckou republikou o sociálním zabezpečení, podepsané dne 2. října 2003 v Ankaře. Cílem této smlouvy je poskytovat náležitou ochranu v sociální oblasti.

Smlouva vstoupí v platnost podle svého článku 38 dne 1. ledna 2005.


Zvukový záznam tiskové konference (mp3, 1,5MB, 16 kbps - 12 000 kHz Mono).

přílohy

Svoboda+Gul-tiskovka 2 MB mp3 (zvukový záznam) 26.8.2008

.