Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Setkání ministrů zahraničních věcí Svobody a Ivanova

 

Přepis tiskové konference ministrů zahraničních věcí České republiky a Ruské federace Cyrila Svobody a Igora Ivanova dne 21.11.2002.

Ministr zahraničí ČR C. Svoboda:
Dámy a pánové, toto setkání potvrdilo velmi dobré vztahy mezi ČR a Ruskou federací. Jsme přesvědčeni, že je potřeba tyto vztahy nadále rozvíjet. Z naší i z ruské strany je velký zájem na tom, aby se tyto vztahy staly vztahy na mimořádné úrovni. Máme zájem na rozvoji obchodních vztahů. Ujistil jsem pana ministra, že všechny podniky v Rusku mají naší důvěru a budou-li se účastnit soutěží v ČR, tak nebudou v žádném případě diskriminovány vzhledem k otevřenosti a transparentnosti soutěže. To se týká i procesu privatizace. Dále jsme mluvili o otázce bezvízového styku pro držitele diplomatických pasů. Zde doufáme, že se věci též posunou kupředu. Konstatovali jsme, že mezi ČR a Ruskem není žádné problémové místo a že to je pouze výzva pro intenzifikaci našich vztahů.

Ministr zahraničí RF I. Ivanov (překlad):
Dámy a pánové, chci říci, že během našeho krátkého jednání s panem ministrem jsme konstatovali politickou vůli k vývoji bilaterálních vztahů mezi ČR a Ruskou federací ve všech oblastech, které představují společný zájem. Konstatovali jsme také, že neexistuje žádný problém, který by vývoji našich vztahů překážel. Jménem ruského vedení jsem vyjádřil svůj vřelý dík české straně za projev solidarity spojený s nedávnými tragickými událostmi v Moskvě. Tuto solidaritu vnímáme jako projev dobrého a nového charakteru vztahů mezi našimi zeměmi. Jsme spokojeni s tím, jak se naše vztahy vyvíjejí v ekonomické, kulturní, politické sféře a Moskva je připravena tyto vztahy i nadále rozšiřovat. Pozval jsem pana ministra k návštěvě Ruska. Během této návštěvy budeme mít možnost diskutovat o otevřených otázkách v bilaterálních vztazích a také o našich postojích v mezinárodních vztazích. Zároveň děkuji panu ministrovi, že našel čas ve svém napjatém pracovním rozvrhu na to, aby se uskutečnilo naše setkání.

Dotaz redakce Právo:
Pane ministře Ivanove, co pokládáte za hlavní cíl své návštěvy na zasedání Euroatlantické rady pro partnerství NATO?

Ministr zahraničí RF I. Ivanov (překlad):
Zítra se bude konat zasedání Rady NATO - Rusko. Tato Rada byla vytvořena před 6 měsíci, ale už teď se ukázalo, že je velice důležitým mechanismem v řešení otázek, kterým čelí v těchto dnech mezinárodní společenství. Proto budeme zítra na zasedání Rady hovořit o výsledcích naší práce během těchto 6 měsíců a budeme také plánovat práci na příští rok. Zároveň se zúčastním zasedání Rady euroatlantického partnerství.

Dotaz Tiskové agentury Novosti:
Pane ministře Svobodo, uvedl jste mimořádnou úroveň vztahů mezi ČR a Ruskem. Můžete být konkrétnější?

Ministr zahraničí ČR C. Svoboda:
To znamená, že neexistují žádné závažné problémy v našich vzájemných vztazích, které jsou založeny na vzájemném respektu a důvěře. Považujeme za mimořádné to, že existuje Euroatlantické partnerství, v jejíž Radě zasedá také RF a dále, že bude zasedat Rada NATO - Rusko. To je důkazem toho, že se budují obecně partnerské vztahy s Ruskem. RF je partner a jsme rádi, že nikdo mezi námi nevnímá Rusko jako nebezpečí, ale jako partnera. To považujeme za věc, která je mimořádně důležitá na mezinárodním poli.

Dotaz ČT:
Pane ministře Ivanove, na dnešním zasedáni summitu NATO byly pozvány ke členství i tři pobaltské země. To samozřejmě změní vztahy mezi těmito zeměmi a Ruskem. Jakým způsobem se budou tyto vztahy konkrétně vyvíjet?

Ministr zahraničí RF I. Ivanov (překlad):
Doufáme, že během dnešního a zítřejšího setkání nás vedení NATO bude informovat o tom, jaká řešení byla přijata a jaké důsledky to bude mít. Ovšemže budeme velice pečlivě studovat veškeré dokumenty, které byly přijaty na summitu NATO. Samozřejmě, že jsme sledovali projev pana prezidenta Bushe a ostatních členů NATO o tom, že tato organizace se má transformovat tak, aby se přizpůsobila novým hrozbám moderního světa. Pokud tato transformace bude směřovat k tomu, aby pomohla řešení problému, kterému dnes čelí celé mezinárodní společenství, a aby pomohla dodržování stability a bezpečnosti v Evropě, tak to samozřejmě bude dalším důvodem k tomu, aby se rozvíjelo naše partnerství. Tento přistup se také týká i otázky rozšiřování NATO.

.