Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Tisková konference ministra Svobody k výroční hodnotící zprávě EU

 

Přepis tiskové konference místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Cyrila Svobody konané 9.10.2002 k výroční hodnotící zprávě EU.(11.10.2002)

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda:

Dámy a pánové, ČR obdržela pravidelný posudek, který můžeme označit za vstupenku ČR do EU. Toto je pravidelná zpráva, to znamená, že je jakýmsi zrcadlem vývoje nejenom za poslední rok, ale od roku 1997. Důležité je, že tato zpráva jasně říká, že ČR je připravená, patří mezi připravené státy, které jsou schopné podle scénáře dokončit vyjednávání o vstupu do EU, podepsat akcesní dohodu a také se stát členem EU k 1. lednu 2004. Tato zpráva je objektivní, informace, které jsou v ní jsou takové, jaké známe. Známe je, protože se komunikuje mezi námi a EU. Pokud jde o nedostatky, o kterých mluví, tak lze vypíchnout otázku veřejných financí, romské komunity, korupce a vymahatelnosti práva a schopnosti státní administrativy být skutečně funkční státní administrativou. To jsou základní výtky, o kterých víme a jež jsme vtělili do našeho dokumentu, který vláda schválila, totiž o dalším postupu při vyjednávání. Jinak tato zpráva hodnotí další sektory, a proto ji projednáme s jednotlivými resorty, protože ji máme naprosto čerstvě, takže s dalšími resorty ji projednáme, abychom na ni mohli reagovat. Na základě této zprávy jsme připraveni vyjednat co nejlepší pozici pro ČR, která bude vzájemně přijatelná pro obě dvě strany - pro ČR i pro EU - abychom se stali plnoprávným členem EU.

Odpověď na otázku Lucie Petrové (ČTK):

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda:

Tuto otázku není nutno považovat za otázku diskriminační. O ní budeme jednat. Je potřeba vzít v úvahu, že jedna věc je pozice ne jenom ČR, ale skutečnost, že dochází k tak masivnímu rozšíření EU, k jakému ještě v dějinách EU nedošlo. O těchto otázkách ještě budeme jednat, ale v každém případě nevidím tady snahu učinit cokoliv diskriminačního vůči ČR.

Lucie Petrová (ČTK):
V té zprávě bylo, že by se měla ČR zaměřit na zahraniční politiku EU. Jak si to vykládáte? Dosud jste se na ni nezaměřili?

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda:

Já opakuji, že v této zprávě je komentář i k některým dalším aktivitám ČR, naše země je země, která sleduje jistě linii zahraniční politiky EU, je to druhý pilíř EU, takže já tady nevidím žádný zvláštní nedostatek nebo něco, co by bylo hodné speciální kritiky. To neznamená, že to není otázka, které se nemáme výrazně věnovat. Je to dokonce priorita naší vlády - velmi silně vybudovat druhý pilíř EU, tedy společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

Haló noviny:
EU nás nějakým způsobem hodnotí, občané zase hodnotí nějakým způsobem EU. Popularita EU klesá. Připravuje MZV nějakou koncepci pro případ, že naši občané odmítnou vstoupit do EU? Protože podmínky, které nám nabízejí, nejsou nijak oslnivé.

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda:

Občané ČR nehodnotí EU. Občané ČR vyjadřují svůj názor, jak a za jakých podmínek chtějí vstoupit do EU. To je první věc. Druhá věc je, že stále je podpora v české společnosti více než 50 %. V českém tisku se objevují různé průzkumy veřejného mínění s různými motivy, s různými akcenty, to znamená, že z toho nelze udělat všeobecný závěr jiný než ten, který máme dlouhodobě, totiž, že podpora je stále většinová.

Odpověď na otázku TV Markíza ohledně referenda a jeho načasování v jednotlivých kandidátských zemích:

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda:

Tak nikde nebylo řečeno, že má být poslední. Já jsem jenom sděloval to, co zaznělo v Bruselu na jednání ministrů zahraničních věcí, že je možné domluvit koordinaci mezi jednotlivými kandidátskými zeměmi, že by referendum začalo v Maďarsku, pokračovalo na Slovensku, potom u nás. To neznamená, že to je podmínka, za které to lze udělat a že jinak v žádném případě ne, ale že to je jeden ze scénářů, který se nám zdá dost racionální a prospěšný.

.