Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub a hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Dub se setkal s hlavním ekonomem IEA

Kdy: 07.01.2014 , Kde: Praha, Černínský palác

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Dub se společně s ministrem průmyslu a obchodu Cieńciałou dne 7. ledna 2014 setkal v Černínském paláci s Dr. Fatihem Birolem, hlavním ekonomem Mezinárodní energetické agentury (IEA).

IEA vznikla v důsledku ropné krize let 1973/1974 jako reakce západních demokratických zemí na ropné embargo, vyhlášené v té době hlavními producenty ropy. Činnost agentury je zaměřena na eliminaci rizika vzniku ropných energetických krizí zejména prostřednictvím vytváření povinných rezerv ropy a ropných produktů členskými zeměmi IEA a stanovením jednoznačných pravidel jejich obměny a uvolňování. Zabývá se rovněž permanentním sledováním a analýzou energetických trhů, energetických politik členských zemí, zkoumáním nových energetických technologií, problematikou energetických úspor a souvisejícími disciplínami.

Dr. Birol navštívil ČR na pozvání ministra průmyslu a obchodu. V rámci jednodenního programu představil v Černínském paláci a v Senátu ČR Světový energetický výhled 2013 (WEO), který je reprezentativním výstupem agentury.

Tomáš Dub, Fatih Birol, Jiří Cieńciała

.