Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

cerninsky_palac
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Krize na Ukrajině: Kroky České republiky

 

Česká republika podporuje co nejrychlejší sestavení inkluzívní ukrajinské vlády, jejímž cílem bude zásadní zklidnění situace v zemi a její přivedení k předčasným parlamentním a prezidentským volbám. Česká vláda podporuje misi tří ministrů zahraničních věcí v Kyjevě. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek si ve středu 19. února předvolal ukrajinského velvyslance B. Zajčuka, kterému sdělil, že postup vůči demonstrantům považujeme za nepřípustný.

Na jednání Rady pro zahraniční věci EU v Bruselu 20. února patřila Česká republika k rozhodným zastáncům sankcí vůči těm představitelům ukrajinského režimu, kteří nesou politickou zodpovědnost za vzniklou situaci včetně ztrát na životech, porušování lidských práv a použití násilí vůči demonstrantům. Česká republika dále navrhovala, aby EU uvalila embargo na ty zbraňové položky, které jsou používány proti demonstrantům (ohlušující granáty, slzný plyn, gumové projektily).

Vláda a ministerstvo zahraničních věcí jsou připraveny použít nástroje, které mají k dispozici k pokrytí humanitárních potřeb vzniklých v souvislosti s aktuální situací. Ministerstvo zahraničních věcí je připraveno poskytnout humanitární pomoc obyvatelstvu Ukrajiny a operativně podporuje české nevládní organizace, které na Ukrajině působí či ve prospěch obyvatelstva Ukrajiny vyhlašují veřejné sbírky. Vláda příští týden rozhodne o aktivaci programu MEDEVAC pro evakuaci zraněných a nemocných k léčení v České republice.

Ministerstvo zahraničních věcí úzce spolupracuje s ministerstvem vnitra a dalšími vládními resorty a institucemi při řešení otázek souvisejících s možnými dopady vývoje na Ukrajině na Českou republiku. Jedná se zejména o problematiku migračních tlaků z Ukrajiny do České republiky a zajištění energetické bezpečnosti České republiky.

V neposlední řadě se ministerstvo zahraničních věcí zabývá zajištěním bezpečnosti pracovníků našich zastupitelských úřadů na Ukrajině a jejich rodinných příslušníků, humanitárních pracovníků a ostatních občanů ČR, včetně scénářů pro případnou evakuaci.

.