Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministři zahraničí V4: Ukrajině konkrétně pomůžeme

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se zúčastnil setkání ministrů zahraničí zemí Visegrádské skupiny (V4) dne 24. února 2014 v Budapešti. Jedním z hlavních témat byla situace na Ukrajině, kam by ministři chtěli v dohledné době společně cestovat, aby sdíleli zkušenosti s transformací.

Ve společném prohlášení k Ukrajině ministři zahraničních věcí zemí V4 uvítali zastavení násilí a vyjádřili účast rodinám, jejichž členové přišli v uplynulých dnech o život. Rovněž uvítali zvolení nového předsedy ukrajinské Verchovné rady a propuštění Julie Tymošenkové jako příkladu selektivní justice kritizované Evropskou unií.

Ministři rovněž načrtli konkrétní kroky, jejichž prostřednictvím chtějí pomoci Ukrajině. Země Visegrádské skupiny jsou připraveny koordinovat humanitární pomoc. V oblasti energetické bezpečnosti jsou připraveny podpořit zprovoznění reversu zemního plynu ze západu na východ. Ministři vyzvali též k urychlení liberalizace vízového procesu a navýšení počtu stipendií pro ukrajinské studenty v rámci programu Erasmus Plus. V rámci Mezinárodního visegrádského fondu dále dojde k navýšení příspěvků určených na projekt Východního partnerství, do kterého Ukrajina patří.

Ministr Zaorálek po jednání ocenil, že členské země V4 přišly ve správnou dobu s jasným postojem k situaci na Ukrajině. "Naše společné prohlášení k Ukrajině dává jednoznačnou podporu Verchovné radě a celkové konsolidaci situace včetně konkrétních kroků, kterými chceme přispět k politické a ekonomické stabilizaci země," řekl šéf české diplomacie.

Budapešťské setkání se uskutečnilo na pozvání maďarského ministra zahraničí Jánose Martónyiho, jehož země skupině V4 předsedá (červenec 2013 - červen 2014) a bylo spojené s rozhovory s ministry zahraničí Bulharska, Rumunska a Řecka. Hlavními tématy rozšířeného jednání byla spolupráce visegrádských zemí s Bulharskem, Rumunskem a Řeckem v oblasti energetiky a klimatické politiky, problematika migrace se zvláštním zaměřením na Sýrii a diskuse k zemím Východního partnerství s důrazem na Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii.

Na okraj jednání byly plánovány také bilaterální schůzky ministrů. Ministr Zaorálek jednal se svým bulharským a rumunským protějškem.

přílohy

Joint Statement of V4 foreign ministers on Ukraine 697 kB pdf (Acrobat dokument) 24.2.2014

.