Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Polsku: Jsme přirození partneři

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil 26. února 2014 Polskou republiku, kde jednal se svým protějškem, polským ministrem zahraničních věcí Radkem Sikorskim. Odpoledne se zúčastnil diskuze v sídle Střediska východních studií mimo jiné o plánech nové české vlády.

Ministr Zaorálek po jednání v Polsku deklaroval, že na rozdíl od minulých let český hlas v Evropě bude srozumitelný, jednoznačný a jednohlasný. Přál by si, aby střední a východní Evropa hrála silnější a viditelnější roli v Evropské unii.

"Polsko je přirozený partner, se kterým si budeme rozumět. Jsme si civilizačně a kulturně blízké národy. Cítím, že máme společné představy, jak by měla budoucí Evropská unie vypadat," řekl český ministr.

Dodal, že v řadě témat mají obě země blízká stanoviska. "V tandemu dvou zemí nebo v rámci V4 máme větší šanci své představy prosadit," řekl šéf české diplomacie.

Ministr Zaorálek v souvislosti s Ukrajinou zmínil plánovanou cestu zástupců V4 do Kyjeva a dalších částí země, kde ministři chtějí sdílet své zkušenosti z politickou a ekonomickou transformací po roce 1989.

"Na Ukrajině je třeba postupovat krok za krokem. Nejprve musí být sestavena přechodná vláda fungující do svobodných voleb. Z nich vzejde nová vláda, která by měla být partnerem, se kterým můžeme jednat o další, dlouhodobé pomoci vázané na konkrétní podmínky. Nemůžeme dávat peníze tam, kde dřív mizely jako voda na poušti," řekl ministr Zaorálek na téma pomoci Ukrajině.

.