Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek na Ukrajině: Přicházíme pomoci

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek přicestoval 27. února v podvečer do Kyjeva, kde spolu se svými kolegy z Visegrádské skupiny (V4) bude jednat s novou ukrajinskou vládou. Na letišti pozdravil několik zraněných Ukrajinců, kteří dnes odletí na léčení do České republiky.

"Přeji vám šťastnou cestu a hlavně brzké uzdravení v českých nemocnicích," řekl ministr Zaorálek.

Z letiště šéf české diplomacie zamířil rovnou do sídla ukrajinského parlamentu, kde se setkal s předákem Krymských Tatarů Mustafou Džemilovem. Hovořili především o aktuální situaci na Krymu. Z ukrajinského parlamentu zamířil ministr Zaorálek na náměstí Nezávislosti "Majdan", kde se setkal s představiteli občanské společnosti.

Zástupci České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska cestují na Ukrajinu v den, kdy ukrajinský parlament schválil novou dočasnou vládu. "Cílem cesty ministrů zahraničních věcí V4 je nejen vyjádřit podporu nově ustavené vládě a uznat tak její legitimitu, ale i potvrdit náš zájem na stabilitě, územní celistvosti a budoucí prosperitě Ukrajiny," uvedl ministr Zaorálek. "Na tom má zájmem Česká republika, uskupení V4 i celá Evropská unie," zdůraznil.

V rámci dlouhodobé podpory chtějí země V4 ukrajinským partnerům nabídnout rovněž své zkušenosti z období transformace a odborníky. Po jednání v Kyjevě se plánuje cesta ministrů do východní části Ukrajiny.

Ministr Zaorálek přiletěl do Kyjeva jedním ze dvou letadel, která dnes v rámci humanitárního projektu MEDEVAC přivezou do České republiky 27 Ukrajinců s vážnými zraněnými z demonstrací v nedávných dnech.

.