Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek na Ukrajině: Nová vláda má naši podporu

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek jednal spolu se svými kolegy z Visegrádské skupiny (V4) na Ukrajině se zástupci nové vlády a odcestoval na návštěvu východní části země za tamními regionálními zástupci.

Ministr Zaorálek zahájil druhý den návštěvy Ukrajiny pracovní snídaní s šéfem strany UDAR Vitalijem Kličkem. Společně s ministrem Zaorálkem se s touto výraznou osobností současné Ukrajiny setkali i ministři zahraničních věcí Maďarska a Slovenska a náměstkyně polského ministra zahraničních věcí v rámci společné návštěvy představitelů zemí V4 na Ukrajině.

Podle Vitalije Klička by měly země Evropské unie dát najevo jednoznačný zájem o zachování územní celistvosti Ukrajiny. Ministři jej ujistili, že to je zájmem nejen zemí V4, ale celé EU.

Ministři rovněž společně uctili památku obětí násilností posledních dní v kyjevské ulici Instytutska. "Doufám, že jsme si tu připomněli něco, co už je za námi. Krveprolití na Majdanu se nesmí opakovat," řekl ministr Zaorálek po minutě ticha za mrtvé.

V průběhu dne se ministři setkali s nově jmenovaným premiérem Arsenijem Jaceňukem a ministrem zahraničních věcí Andrijem Descycjou. "Jsme tady, abychom podpořili vládu, která právě vznikla," ujistil ministr Zaorálek ministra Descycju při této příležitosti.

Ten reagoval poděkováním za podporu v posledních třech měsících. "Jsme sousedé a musíme spolupracovat a mít dobré sousedské vztahy," řekl ministr Descycja svým partnerům z V4.

Odpoledne po setkání se šéfem parlamentní frakce Strany regionů Oleksandrem Jefremovem zamířili společně ministři V4 do východoukrajinského Doněcku, kde proběhla jednání s gubernátorem Andrejem Sisackym a primátorem města Aleksandrem Lukačenkem. Krátce před odletem z Doněcku ministři hovořili i s Rinatem Achmetovem.

.