Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lubomír Zaorálek
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Bruselu: Jedná se o akt agrese

Kdy: 03.03.2014 , Kde: Brusel, Belgie

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vedl 3. března 2014 českou delegaci na mimořádném zasedání Rady EU pro zahraniční věci v Bruselu v reakci na ruský postup vůči krymskému poloostrovu a dalším oblastem Ukrajiny.

Ministři označili kroky Ruské federace za akt agrese, vyzvali k okamžitému ukončení vojenských operací a pohrozili sankcemi v případě, že se napětí nezmírní.

Česká republika na zasedání požadovala, aby Evropská unie vyslala vůči Rusku jasný signál, že takové jednání je nepřijatelné. „Plíživá okupace Krymu musí skončit" řekl před jednáním šéf české diplomacie.

Ministři zahraničí na svém zasedání důrazně odsoudili ruský postup na Krymu a označili jej za „akt agrese" proti suverénní zemi.

„Byly porušeny hranice suverénní země a to vojenskou silou, což je naprosto nepřijatelné. Proto jsme dnes ruský postup označili jako akt agrese" zdůraznil český ministr zahraničí.

Vyzvali Rusko k okamžitému stažení jednotek a dodržování mezinárodních závazků včetně tzv. Budapešťského memoranda, ve kterém Rusko, společně s USA a Velkou Británií, garantuje uzemní celistvost Ukrajiny.

„Pokud nedojde k deeskalaci situace v nejkratší době, rozhodneme o přerušení dialogu o uvolnění vízového režimu mezi EU a Ruskem a dohody o spolupráci. Ve hře je nadále možnost sankcí," uvedl ministr Zaorálek po jednání evropské osmadvacítky.

Odkázal také na pozorovací misi OBSE, která by měla pomoci nalézt diplomatické řešení situace. Pokud to díky Rusku nebude možné, „vypraví Evropská unie vlastní pozorovatelskou misi", nastínil ministr další kroky.

O naléhavosti situace svědčí také svolání mimořádného summitu šéfů států a vlád členských zemí EU, kteří se v Bruselu setkají ve čtvrtek 6. března, aby se věnovali situaci na Krymu.

.