Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lubomír Zaorálek
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Radě pro lidská práva: na Ukrajině hrozí katastrofa

Kdy: 04.03.2014 , Kde: Ženeva, Švýcarsko

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vystoupil dne 4. března 2014 na 25. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě k prioritním lidsko-právním otázkám na mezinárodním poli a v rámci Konference o odzbrojování. V obou svých projevech připomněl události na Ukrajině, o kterých na okraj diskutoval i se zástupci významných lidskoprávních organizací.

„Ruská vojenská intervence na Ukrajině je nejen v rozporu s mezinárodním právem a Chartou OSN, ale mohla by vyústit i v lidskoprávní a humanitární katastrofu," varoval ministr. Zopakoval, že Česká republika plně podporuje suverenitu a teritoriální celistvost Ukrajiny a vyzval k mírovému řešení krize v souladu s principy mezinárodního práva.

Nedávné události na Ukrajině podle ministra Zaorálka jasně ukázaly, že lidé jsou připraveni zemřít v boji za svá práva. „Případy zabití a dalšího porušování lidských práv v Kyjevě a dalších částech Ukrajiny musí být urychleně a nezávisle vyšetřeny a pachatelé potrestáni," řekl a pokračoval: „Jsem také hluboce znepokojen tím, jak Rusko zasahuje do křehkého transformačního procesu na Ukrajině."

Ministr na úvodním jednání na vysoké úrovni deklaroval, že Česká republika zůstává aktivní ve své podpoře lidským právům, a to v politickém a sociálním kontextu, s cílem zajistit důstojnost a hodnotu lidského bytí.

„Jako ministr zahraničí jsem převzal také mimořádně cenné dědictví v podobě dlouhodobé a konzistentní české politiky v oblasti prosazování a ochrany lidských práv," řekl ministr s tím, že Česká republika má dlouhou tradici v této oblasti i díky zkušenosti z období po roce 1989.

„Jsem hluboce přesvědčen, že občanská, politická, ekonomická, sociální a kulturní práva jsou nedělitelná, navzájem závislá a propojená. Takový přístup k lidským právům je čím dál více platný v dnešním globálním světě, kde počínání a rozhodnutí jedné země ovlivňuje ostatní. Česká republika si je přirozeně vědoma případných mezinárodních dopadů, které může její domácí politika mít na lidská práva," řekl ministr na Radě OSN pro lidská práva.

Poprvé v historii český ministr zahraničních věcí vystoupil také na Konferenci o odzbrojení, která je jediným stálým fórem pro dojednávání multilaterálních smluv v oblasti odzbrojení a nešíření zbraní. V současné době je práce Konference o odzbrojení zablokována kvůli platnému pravidlu konsensu, kdy jedna země může zablokovat celé jednání.

Ministr zdůraznil, že Česká republika průběžně podporuje cíle Konference a v souvislosti se zablokováním její činnosti vyjádřil přání, aby se její působení vrátilo tam, kam patří: „do centra snah o odzbrojování." Řekl, že jaderné odzbrojování patří mezi hlavní oblasti zájmu české vlády a dodal, že právě v této oblasti budoucí smlouva o zákazu výroby štěpných materiálů pro jaderné zbraně bude představovat zásadní pokrok.

Během svého projevu ministr Zaorálek řekl, že rozšíření Konference by mohlo pomoci přeměnit ji v organizaci s univerzálním zastoupením. Československo bylo jedním z členů, po rozdělení bylo členství na základě dohody přenecháno Slovensku.

Na okraj zasedání se ministr se setkal také se zástupci lidskoprávních organizací Human Rights Watch a Human Rights House Network. Diskutovali o poměrech v arabských zemích po takzvaném Arabském jaru. Ministr se zajímal o vývoj v Severní Koreji. Hovořili i o situaci v oblasti lidských práv v evropském sousedství včetně Ukrajiny a také v Bělorusku, kde se bude v květnu konat šampionát v ledním hokeji.

přílohy

Projev ministra Zaorálka na 25. zasedání Rady OSN pro... 99 kB pdf (Acrobat dokument) 4.3.2014

Projev ministra Zaorálka v rámci Konference o... 92 kB pdf (Acrobat dokument) 5.3.2014

.