Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Berlíně: krize budeme řešit společně

Kdy: 07.03.2014 , Kde: Berlín, Německo

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 7. března 2014 setkal v Berlíně k více než hodinovému rozhovoru se spolkovým ministrem zahraničních věcí Frankem Walterem Steinmeierem. Šlo o třetí bilaterální cestu ministra Zaorálka po sousedních zemích. Už dříve navštívil Slovensko a Polsko.

Na společné tiskové konferenci ministr Zaorálek vyzdvihl vysokou úroveň česko-německých vztahů a vyjádřil zájem o jejich další posilování. Se svým německým protějškem se shodl na podpoře Fondu budoucnosti i po roce 2017. Tato platforma je vynikající ukázkou praktické českoněmecké spolupráce.

"Německo nás bere jako partnera, se kterým chce pracovat, máme před sebou mnoho společných úkolů zaměřených do budoucna," řekl ministr Zaorálek.

Intenzivní kontakty s německým partnerem jsou podle českého ministra potřebné také při řešení aktuálních krizových témat. Lubomír Zaorálek ocenil aktivní německý přístup k situaci na Krymu. Také Česká republika se podle šéfa české diplomacie chce podílet na hledání východisek z ukrajinské krize, organizuje humanitární pomoc a usiluje o společné evropské řešení.

"Při hledání nejvhodnějšího postoje k ukrajinské krizi je třeba být jasný ve svých postojích a přijmout i konkrétní kroky, ale zároveň jednat tak, aby situace neeskalovala. Není zbabělost nevystřelit nejostřejší kalibry, musíme dát druhé straně šanci, aby mohla změnit své chování," řekl ministr po schůzce s německým protějškem.

Ministr Zaorálek v Berlíně rovněž zdůraznil, že česká vláda má velký zájem být součástí další evropské integrace. Německým partnerům sdělil, že jeho vláda proto rozhodla požádat o zrušení výjimky z Listiny základních práv v EU v Lisabonské smlouvě a zahájit proceduru vedoucí k přistoupení k fiskálnímu paktu.

přílohy

Projev ministra Zaorálka v Deutsche Gesellschaft für... 80 kB pdf (Acrobat dokument) 10.3.2014

.