Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Na MZV se řešily možné ekonomické dopady krize na Ukrajině

 

V souvislosti s krizí na Ukrajině uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v pátek 7. března 2014 koordinační schůzku k aktuálnímu vývoji ekonomických vztahů České republiky s Ruskem a Ukrajinou. Setkání V Černínském paláci svolal náměstek pro ekonomickou diplomacii a mimoevropské země MZV Martin Tlapa.

Účastníci schůzky se navzájem informovali o dosavadních jednáních o situaci na Ukrajině a o přislíbené či projednávané finanční podpoře Ukrajině ze strany Evropské unie a také České republiky. Probrali možné dopady této krize na projekty českých firem a možnosti české ekonomické diplomacie ve vazbě na priority českých podnikatelů.

Mezi pozvanými byli zástupci klíčových institucí včetně obou komor Parlamentu, Úřadu vlády, Kanceláře prezidenta republiky, ministerstev průmyslu a obchodu, financí a zemědělství. Přítomni byli i představitelé České exportní banky, Exportní garanční pojišťovací společnosti, agentury CzechTrade, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Odborového svazu KOVO a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Účastníci setkání se shodli na tom, že dlouhodobou stabilitu Ukrajiny je nutno spojit s rozvojem jejího exportního potenciálu.  Toho bude možné dosáhnout za podmínky, že se zásadně zlepší podnikatelské prostředí na Ukrajině. Shodli se na významu aktivního předávání transformačních zkušeností Ukrajině Českou republikou. Podle účastníků schůzky je nutné společně vytipovat klíčové sektory hospodářské spolupráce obou zemí. Východiskem k další diskuzi bude v této souvislosti analýza zpracovaná ekonomickou sekcí ministerstva zahraničních věcí. Bylo dohodnuto, že s ohledem na zájem účastníků koordinační schůzky budou podobná setkání pokračovat i v dalším období.

Rusko a Ukrajina jsou pro Českou republiku tradičními obchodními a investičními partnery a vzájemný obrat zahraničního obchodu je řadí mezi hlavní trhy českých výrobků a služeb mimo Evropskou unii. Oba státy patří mezi zahraniční investory v ČR, naopak i české podniky zde mají své vlastní investice.

.