Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika poskytne dlouhodobou pomoc Ukrajině

 

Vláda České republiky reaguje na naléhavou potřebu pomoci Ukrajině a přispět tak k politické a ekonomické transformaci země. Vyčlenila proto 50 milionů korun pro období let 2014-2015, které by měly být uvolňovány postupně na konkrétní projekty formou výběrového řízení či jako peněžní dary.

Pomoc bude zčásti zaměřena na obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení a další infrastruktury nezbytné pro ekonomický a sociální rozvoj. Část pomoci půjde také na dlouhodobější podporu vzdělávání občanské společnosti, místních komunit i jejich samospráv. Tam půjde o rozšíření stávajících projektů v oblasti podpory lidských práv a základních svobod, zásad dobrého vládnutí či boje proti korupci.

Poskytnuta budou také stipendia pro studium na českých veřejných vysokých školách, zejména studentům zraněným při demonstracích a studentům s dlouhodobým či trvalým zdravotním nebo tělesným postižením v důsledku zásahu silových složek.

Pomoc bude realizována na celém území Ukrajiny formou projektů, které identifikuje zastupitelský úřad v Kyjevě a generální konzuláty ve Lvově a v Doněcku. Realizaci budou mít na starosti české subjekty, například české neziskové, podnikatelské, akademické či státní subjekty, v případě potřeby mohou spolupracovat s partnerskými ukrajinskými organizacemi.

Ministerstvo zahraničních věcí již operativně uvolnilo 3 miliony korun ze své rozpočtové kapitoly na projekty okamžité humanitární pomoci pro postižené obyvatelstvo. V rámci Programu transformační spolupráce byly již v loňském roce schváleny k realizaci pro rok 2014 projekty v celkové hodnotě 4 milionů korun.

Ukrajina je pro Českou republiku strategicky významnou zemí z geopolitického i ekonomického hlediska. Patří mezi prioritní země v rámci Exportní strategie a Transformační spolupráce ČR.

.