Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek na V4: referendum na Krymu neuznáme

Kdy: 13.03.2014 , Kde: Budapešť, Maďarsko

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se v Budapešti zúčastnil narychlo svolaného jednání zemí Visegrádské skupiny (V4) a Německa, které se věnovalo sílící krizi na Ukrajině jen několik dní před plánovaným referendem na Krymu.

Mezi ministry panovala silná shoda v názoru na další postup a potřebu jednoty při jednání na úrovni Evropské unie. Přítomní ministři označili referendum o odtržení Krymu od Ukrajiny plánované na neděli 16. března za ilegální s tím, že žádný členský stát by neměl uznat jeho výsledek. Diskutovali také podobu sankcí vůči Rusku včetně jmen.

Ministři považují za klíčové, aby ruský prezident Vladimír Putin začal spolupracovat s legitimní ukrajinskou vládou v Kyjevě.

"To je cesta, jak deeskalovat tuto velice nebezpečnou situaci na Ukrajině, která v sobě nese hrozbu míru pro Evropu," řekl ministr Zaorálek.

Ministři vyjádřili připravenost podpořit novou ukrajinskou vládu a její reformní snahy. Ministr Zaorálek sdělil, že česká vláda vyčlenila 50 milionů korun na dlouhodobou pomoc při transformaci Ukrajiny.

.