Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lubomír Zaorálek
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek: Je zpochybňován bezpečnostní řád našeho regionu

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na pravidelném zasedání Rady EU pro zahraniční věci 17. března 2014 v Bruselu. Ministři zahraničí se opět věnovali aktuálnímu vývoji na Krymském poloostrově, odsoudili nedělní referendum, označili ho za nelegitimní a přijali sankce vůči těm, kteří jsou za vývoj posledních dní zodpovědní.

Ministři důrazně odsoudili konání krymského referenda o připojení k Rusku, označili jej za protiprávní a v přímém rozporu s ústavním pořádkem Ukrajiny. EU proto výsledek tohoto hlasování neuznává.

„Naše pozice vůči konání referenda na Krymu je jednoznačně odmítavá i s ohledem na podezřele vysokou účast, která nekoresponduje s bojkotem referenda části obyvatel Krymu. Těmito kroky je zpochybňován bezpečnostní řád regionu, ve kterém žijeme,“  řekl po jednání ministr Zaorálek.

V návaznosti na rozhodnutí hlav států a vlád členských zemí ze dne 6. března 2014 EU přistoupila k druhé fázi sankcí vůči Ruské federaci a krymským autoritám, které jsou za poslední vývoj zodpovědné. Ministři zahraničí schválili adresné sankce vůči 21 prominentům z Krymu a Ruska v podobě zákazu vstupu a zmrazení aktiv.

Ministři podpořili záměr podepsat s Ukrajinou asociační dohodu, resp. její politickou část, na nadcházejícím summitu hlav států a vlád, který se koná 20. a 21. března v Bruselu. Právě nepodpis této dohody v listopadu 2013 byl startujícím impulsem pro masívní protesty občanů Ukrajiny proti vládě někdejšího prezidenta Janukovyče, které vyvrcholily jeho svržením a ruskou okupací Krymu.

.