Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

České ministerstvo zahraničí darovalo Aun Schan Su Ťij kolekci knih pro Barmu

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR podpořilo projekt mobilních knihoven barmské političky Aun Schan Su Ťij, která obdržela dar v podobě souboru knih v angličtině. Knihy pomohou barmským dětem i dospělým rozšířit znalost angličtiny a zvýšit jejich zájem o čtení.

Kolekci knih předal Su Ťij velvyslanec ČR v Bangkoku Vítězslav Grepl. Sestavili ji čeští diplomaté v Bangkoku ve spolupráci s předními nakladatelstvími z České republiky a Thajska. Je v ní zastoupena řada světových autorů i žánrů. Knihy byly vybrány s ohledem na barmské podmínky a úroveň čtenářství v zemi. Projekt finančně podpořil odbor Lidských práv a transformační pomoci MZV ČR.

Aun Schan Su Ťij nesmírně zaujala anglická vydání českých knih pro děti a jejich ilustrace, na chvíli se dokonce začetla do Krtkových dobrodružství a Českých legend. Pozorně vyslechla krátkou prezentaci o české kultuře knih pro děti, animovaných filmech a programech na rozvoj čtenářství a vyslovila se pro to, aby se Česká republika prezentovala při otevření další mobilní knihovny v barmském hlavním městě Nay Pyi Taw.

Barmská politička výběr knih pochválila a zastavila se u těch, k nimž jí osobně poutají vzpomínky na dětství, studium na univerzitě či život v Evropě. Ocenila také, že soubor zahrnuje také díla Karla Čapka, Jaroslava Haška nebo Václava Havla. Žertem poznamenala, že pro svůj projekt mobilních knihoven získává stále víc knih, že by však nyní potřebovala spíš další mikrobus pro dopravu knih do odlehlých míst v Barmě. Poděkovala za úsilí, s nímž se Česká republika a české humanitární organizace věnují transformaci Barmy a které zemi pomáhá k její postupné přeměně ve spravedlivější a otevřenější společnost.

.