Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Mise MZV do Volyně: Výsledky

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyslalo dne 22. března 2014 do oblasti Volyně misi, jejímž účelem bylo prověřit situaci a zjistit, zda jsou místní čeští krajané vystaveni bezprostřednímu ohrožení. Výsledkem mise je zjištění, že se česká menšina necítí ohrožena ze strany ukrajinských spoluobčanů.

Z rozhovorů s krajany sice zazněla obecná obava z případné války, ale současně též krajané potvrzovali, že podmínky, ve kterých se nacházejí, se neliší od dalších etnických menšin. Z rozhovoru dále vyplynulo, že důvody žádostí o umožnění přesídlení jsou ekonomické a sociální, neboť krajané požadují od české vlády humanitární pomoc ve formě poskytnutí ubytování, garanci zaměstnání a dorovnání vyplácených penzí na úroveň obvyklou v ČR. Chtějí zároveň usnadnění či zrušení nostrifikační procedury vysokoškolských diplomů. V neposlední řadě krajané žádají zrušení podmínek pro udělení trvalého pobytu - to by však bylo v rozporu s platnou právní normou.

Vláda ČR obecně situaci na Ukrajině pravidelně vyhodnocuje. Za současné situace nepovažuje za nutné měnit platný režim pro přesídlení krajanů s prokázaným českým původem. Institut získání trvalého pobytu v ČR je standardním správním řízením v gesci Ministerstva vnitra ČR.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR bude v rámci poskytované rozvojové pomoci Ukrajině hledat možnost realizace vhodného lokálního projektu na podporu místní krajanské komunity - např. vytvoření pracovních míst v zemědělství či dřevozpracujícím průmyslu.

.