Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek na zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek NATO: spojenecké závazky platí

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vede ve dnech 1.-2. dubna českou delegaci na zasedání ministrů zahraničních věcí NATO v Bruselu. Prvnímu dni zasedání dominovalo hodnocení situace na Ukrajině a jejích dopadů na alianční vztahy s Ukrajinou a s Ruskem.

Ministři zahraničních věcí NATO rozhodli o přerušení pracovní spolupráce s Ruskem kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Možnost politického dialogu na úrovni velvyslanců zůstala otevřená.

Naopak s Ukrajinou se spolupráce posílí, například v podpoře armádních reforem. Mělo by jít o krátko i dlouhodobá opatření, která mají vést k posílení schopnosti Ukrajiny zajistit si vlastní bezpečnost a spolupracovat s NATO.

Ministři společně odsoudili ruskou intervenci na Krymu s tím, že anexi ukrajinského Krymu považují za nelegální a nelegitimní. Vyzvali Rusko, aby snížilo napětí snížením počtů svých vojáků na Krymu a v okolí ukrajinských hranic a jejich stažením na základny. Rusko podle nich musí dodržovat své závazky i mezinárodní právo.

Ministři rovněž potvrdili princip vzájemné obrany, kdy v případě ohrožení jedné členské země aliance přispěchá na pomoc. "Ujistili jsme se o platnosti závazků, které vyplývají ze smlouvy Severoatlantické aliance. Schůzka byla utvrzením solidarity, potvrzením platnosti článku 5, ujištěním, že táhneme jeden za všechny a všichni za jednoho," řekl ministr.

Během odpoledne si ministři za zvuku alianční hymny připomněli troje výročí rozšíření NATO o státy střední a východní Evropy v uplynulých patnácti letech.

Ministr Zaorálek v této souvislosti rovněž zdůraznil, že alianční politika „otevřených dveří" platí s tím, že aliance se může dál rozšiřovat, pokud aspiranti splní nutné podmínky.

Dopady ruské anexe Krymu na alianční obrannou strategii a na bezpečnost v euroatlantickém prostoru z dlouhodobější perspektivy byly tématem také společné večeře ministrů.

Druhý den schůzky proběhne zasedání komise NATO Gruzie na téma gruzínského pokroku v bezpečnostních a obranných reformách na cestě do euroatlantických struktur a také výměna názorů na vývoj v regionu.

Ministři se poprvé sejdou v tomto formátu se státy Istanbulské iniciativy spolupráce založené v roce 2004 a vytvářející partnerský formát pro spolupráci NATO s některými zeměmi arabského poloostrova (Kuvajt, Katar, SEA, Bahrajn).

V neposlední řadě ve standardním formátu přispěvatelů do mise ISAF v Afghánistánu budou ministři diskutovat přípravu prezidentských a provinčních voleb v Afghánistánu a některé otázky aliančního angažmá v Afghánistánu po roce 2014.

Šéf české diplomacie se na okraji zasedání bilaterálně setká s gruzínskou ministryní zahraničí Maiou Pandžikidze a černohorským ministrem Igorem Lukšičem.

.