Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek ve Vídni: Začínáme novou etapu našich vztahů

Kdy: 03.04.2014 , Kde: Vídeň, Rakousko

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek uzavřel svoji úvodní cestu po sousedních zemích návštěvou Rakouska, kde jednal s prezidentem Heinzem Fischerem, ministrem zahraničí Sebastianem Kurzem a členy dolní komory rakouského parlamentu.

Cesta do Rakouska je podle ministra Zaorálka začátkem nové etapy vztahů, které by se měly prohloubit díky častějším kontaktům na politické úrovni. Česká republika má ve vztahu k Rakousku zájem zaplnit prázdná místa, zintenzívnit kontakty a spolupráci například při prosazování společných zájmů v rámci Evropské unie.

"Společně můžeme posílit roli střední Evropy a Evropy vůbec. Naše komunikace napomůže tomu, že budeme moci významněji mluvit do dění kolem nás. Rakousko je náš přirozený partner, ke kterému máme velice blízko," řekl ministr.

S ministrem Kurzem se mimo jiné dohodl na posílení diplomatické a konzulární spolupráce mezi Českem a Rakouskem, které si budou navzájem vypomáhat například svými zastoupeními v Dakaru. Oba ministři spolu také chtějí podniknout společnou cestu na západní Balkán.

Regionální spolupráci chtějí posilovat především v oblasti budování dopravní infrastruktury, která by lépe propojila obě země. Oba ministři se vyslovili pro dostavbu dálničního spojení mezi Prahou a Vídní. Ve světle krize na Ukrajině vidí velký potenciál v integraci trhu s plynem a větším propojení plynovodní infrastruktury ČR, Rakouska a dalších středoevropských zemí.

Napomoci při odstraňování vzájemných předsudků by podle ministra Zaorálka mohla i práce komise historiků ke společnému kulturnímu dědictví. Jejím výsledkem má být učebnice o společných dějinách, na které Češi a Rakušané nahlížejí odlišně.

"Je třeba nevěřit klišé, potkávání lidí pomáhá odstraňovat balvany a předsudky v chápání jedné i druhé strany. Vzájemné pochopení vylepší atmosféru," dodal ministr Zaorálek.

galerie

.