Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lubomír Zaorálek
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek: EU rozšíří sankční seznam

Kdy: 14.04.2014 , Kde: Lucemburk, Lucembursko

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na jednání Rady pro zahraniční věci Evropské unie, které se uskutečnilo 14. dubna 2014 v Lucemburku. Šéfové diplomacií jednali zejména o další eskalaci napětí na Ukrajině, pomoci kyjevské vládě a unijní reakci vůči Moskvě. Ministři rovněž schválili závěry k Bosně a Hercegovině a Sýrii.

Ministři zahraničí členských zemí EU důrazně odsoudili pokusy o další destabilizaci situace na Ukrajině, ke kterým došlo v uplynulých dnech, kdy skupiny neoznačených ozbrojenců pokračovaly v násilném obsazování vládních a veřejných budov zejména na východě země.

Kroky vedoucí k další destabilizaci Ukrajiny musí přestat, shodli se v Lucemburku ministři zahraničí evropské osmadvacítky a pohrozili rozšířením sankcí. „Dění na východě Ukrajiny nám dává indicie hraničící s jistotou, že se tak neděje bez účasti Ruska. Jde o podobný scénář, podobný průběh, kterého jsme byli svědky na Krymu. Na to musíme reagovat," komentoval aktuální dění na Ukrajině ministr Zaorálek.

„EU jasně deklarovala, pokud se situace bude zhoršovat, budeme zvyšovat rovněž tlak unijních sankcí.  V návaznosti na to ministři rozhodli o rozšíření sankčního seznamu osob, kterým bude zakázán vstup a zmražena aktiva v zemích Evropské unie“ dodal po jednání v Lucemburku český šéf diplomacie.

Tématem, které s Ukrajinou a Ruskem souvisí, je také energetická bezpečnost a dopis prezidenta Ruské federace, kterým se obrátil na některé členské státy. Šéfové evropských diplomacií se dohodli na společné evropské odpovědi, kterou má připravit Evropská komise ve spolupráci s členskými státy. ČR nabídla své know-how a zkušenosti v této oblasti z roku 2009, kdy Rusko přerušilo dodávky plynu do Evropy.

Ministři na svém dnešním zasedání rovněž schválili finanční a hospodářskou pomoc Ukrajině v podobě bezcelního přístupu ukrajinského zboží na evropský trh s platností od 23. dubna 2014 a miliardu EUR finanční pomoci z rozpočtu EU. Dalším unijním krokem podpory je nabídka asistence a expertů při reformě policie, justičního systému a vlády práva, shodli se na tom dnes šéfové evropských diplomacií. „Česká republika nabízela již v minulosti experty v nejrůznějších oblastech a tato nabídka je stále aktuální“, doplnil český ministr zahraničí.

Dalšími tématy dnešního jednání ministrů zahraničí byla situace v Bosně a Hercegovině a ve válkou zmítané Sýrii.

Česká republika dlouhodobě podporuje evropskou integraci Bosny a Hercegoviny a je připravena nabídnout svou pomoc a expertizu. Samozřejmým předpokladem je plnění podmínek a závazků, které musí Bosna dodržet stejně jako ostatní.

Situace v občanskou válkou zmítané Sýrii je dlouhodobě katastrofální. Prohlubující se konflikt dokazuje, že jeho jediným možným řešením je politická nikoliv vojenská cesta. ČR se snaží dlouhodobě mírnit humanitární krizi v podobě finanční pomoci syrským uprchlíkům v Sýrii i sousedních zemích, na kterou vyčlenila 60 mil Kč.

.