Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Tlapa na konferenci o rozvojové spolupráci v Mexiku
Foto: (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Tlapa na konferenci o rozvojové spolupráci v Mexiku

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa vedl českou delegaci na zasedání na vysoké úrovni ke Globálnímu partnerství pro efektivní rozvojovou spolupráci, které se 15.–16. dubna 2014 uskutečnilo v Mexiku.

Česká republika se tohoto zasedání zúčastnila již jako řádný člen Výboru pro rozvojovou pomoc OECD, do něhož vstoupila v roce 2013. Účastníci zhodnotili plnění závazků rozvojové spolupráce, přijatých na 4. Fóru v roce 2011. Debatovali např. o roli soukromého sektoru v efektivní rozvojové spolupráci, přínosu řádné daňové správy pro rozvoj, trilaterální spolupráci i o významu tzv. středně příjmových zemí v roli dárců i příjemců.

Konference se zúčastnilo více než 1500 účastníků ze 130 zemí světa, mezi nimiž byli ministři zahraničních věcí a rozvojové spolupráce, představitelé mezinárodních organizací, zástupci soukromého sektoru, nevládních organizací, samospráv a think-tanků.

Výstupem z konference je deklarace „Směřování k inkluzívní rozvojové agendě po roce 2015" v níž jsou nastíněny další úkoly v globálním úsilí o efektivní rozvoj (www.effectivecooperation.org).

Česká republika poskytuje rozvojovou pomoc od roku 1995. V roce 2013 na ni vynaložila zhruba 4,1 mld. Kč a dosáhla podílu 0,11 % na hrubém národním důchodu.

Za svůj přístup k zefektivnění rozvojové spolupráce a její transparentnost byla Česká republika oceněna ze strany OECD i ze strany iniciativy Publish What You Fund, která ji ocenila jako 6. nejtransparentnější v EU.

.