Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a ministr zahraničí Číny Wang Yi
Foto: (©ČTK)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Číně: Otevřeli jsme novou etapu vztahů

Kdy: 28.04.2014 - 30.04.2014 , Kde: Peking, Čína

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek uskutečnil pracovní návštěvu Čínské lidové republiky. Šlo o první cestu ministra zahraničí v této zemi po patnácti letech v roce, kdy si obě země připomínají 65. výročí navázání diplomatických vztahů.

Partnery ministra Zaorálka při jednáních byli mimo jiné státní rada pro zahraniční věci Jang Ťie-čche, ministr zahraničí Wang I, předseda Čínské národní správy pro cestovní ruch Šao Čchi-wej či náměstek ministra obchodu Čung San.

Český a čínský ministr zahraničních věcí vydali společné prohlášení, které připomíná letošní výročí navázání diplomatických vztahů, od něhož uplynulo 65 let. Vyjadřuje přání posílit dialog a výměnu mezi oběma zeměmi na všech úrovních.

Ministr Zaorálek vnímá cestu do Číny jako důležitý politický impuls pro nastartování nové etapy vztahů obou zemí. „Jde nám o zásadní posílení našich vztahů s Čínou jako globální silou, a to jak na politické, ekonomické či kulturní rovině," řekl ministr. Dodal, že se tímto otevírají nové česko-čínské vztahy. Zazněly rovněž konkrétní návrhy kontaktů v ekonomické oblasti. Ještě v letošním roce proběhne zasedání Smíšeného ekonomického výboru a investiční fórum.

V průběhu roku se plánují další návštěvy Číny na vysoké úrovni. „Jsem rád, že jsme mluvili o posílení spolupráce na všech úrovních: vládní, parlamentní a regionální," řekl ministr Zaorálek.

Ministr během jednání několikrát otevřel rovněž téma podpory a ochrany lidských práv. Během oběda ministři zahraničí diskutovali o situaci ve světě, zejména na Ukrajině a také v KLDR.

Jedním z klíčových témat cesty byla podpora obchodu a investic. Jednalo se například o vybudování ekonomicko-technologického parku v České republice a identifikaci klíčových sektorů pro ekonomickou spolupráci.

Podle ministra Zaorálka má Česká republika Číně co nabídnout, například v oblasti zdravotnictví, ochrany životního prostředí, letectví a moderních technologií. „Kvalita života v nejširším slova smyslu je dnes v Číně velké téma, české firmy mají příležitost nabídnout zajímavá řešení a moderní technologie," řekl ministr.

Ministr v této souvislosti přislíbil zjednodušení vydávání zejména dlouhodobých víz pro podnikatele.

ČR má zájem také o čínské turisty. Jejich většímu počtu by napomohla přímá letecká linka mezi oběma zeměmi, o jejímž zavedení ministr Zaorálek rovněž se svými partnery jednal.

galerie

.