Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

cerninsky_palac
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika pomáhá Srbsku a Bosně a Hercegovině při záplavách

 

Česká republika účinně vynakládá prostředky ve výši 5 milionů Kč, které koncem minulého týdne na pomoc Srbsku a Bosně a Hercegovině schválil ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek.

V pátek 16. května bylo do Srbska vysláno první velkokapacitní čerpadlo Hasičského záchranného sboru ČR, které se zapojilo do odčerpávání vody zejména z elektrárenských provozů, aby zůstala zachována dodávka elektrické energie pro domácnosti i veřejný a soukromý sektor. Bosna a Hercegovina požádala českou stranu o hygienické balíčky vhodné do zaplavených oblastí. Jejich dopravu do země zajišťuje rovněž generální ředitelství Hasičského záchranného sboru. V pondělí 19. května bylo Srbsku na základě jeho obnovené žádosti nabídnuto další velkokapacitní čerpadlo.

Česká republika se zaměří i na obnovu postižených oblastí, Bosna a Hercegovina i Srbsko totiž patří mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Půjde o obnovu škol, nemocnic a jiné zásadní sociální infrastruktury.

Součástí české nabídky bude také expertní asistence při vyhodnocování dopadů záplav a možností zlepšení systému reakce, a to na základě vlastních zkušeností z monitoringu vodních toků, reakce Integrovaného záchranného systému i koordinace práce dobrovolníků.

.