Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lubomír Zaorálek
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničí Súdánu

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přijal dne 22. května 2014 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Súdánské republiky Aliho Ahmeda Kartiho.

Česká strana kladla důraz na problematiku lidských práv v Súdánu a jeho spolupráci s Mezinárodním trestním soudem.

„S panem ministrem Kartim jsem projednal mimo jiné i lidskoprávní situaci v Súdánu. Upozornil jsem jej na povinnost Súdánu spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem a dodržovat Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jehož je Súdán - stejně jako ČR - smluvní stranou," řekl ministr Zaorálek.

V této souvislosti sdělil, že je otřesen případem těhotné Meriam Yahya Ibrahim Ishag, která byla nedávno v Chartúmu odsouzena k trestu smrti za změnu svého náboženského vyznání.

„Súdán by měl dodržovat své mezinárodněprávní závazky a příslušné orgány by měly zbavit Meriam Yahya Ibrahim Ishag všech obvinění," vyzval svého súdánského kolegu ministr Zaorálek.

Právě Mezinárodní pakt o občanských a politických právech garantuje svobodu každého přijmout náboženství podle vlastní volby, včetně svobody náboženství změnit.

Ministři též hovořili o bezpečnostní situaci v oblasti Afrického rohu a krizi v Jižním Súdánu. Dále bylo jednání zaměřeno na oživení bilaterální spolupráce, prohloubení obchodně ekonomických vztahů a podporu úspěšné spolupráce v oblasti archeologie.

V průběhu pracovní návštěvy súdánského ministra v České republice bude podepsána Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Súdánské republiky o konsolidaci súdánského dluhu.

Zástupci súdánských a českých firem měli příležitost navázat spolupráci na podnikatelském semináři.

.