Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Londýně: Evropa nesmí být závislá na jednom zdroji energie

Kdy: 29.05.2014 - 30.05.2014 , Kde: Velká Británie

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zahájil dvoudenní pracovní návštěvu Velké Británie jednáním se svým britským protějškem, britským ministrem zahraničí, Williamem Haguem. Setkal se také se stínovým ministrem pro Evropu Garethem Thomasem.

Ministři debatovali aktuální situaci na Ukrajině a její důsledky především v oblasti energetické nezávislosti a celkové bezpečnosti Evropy. Probrali dopady výsledků evropských voleb v jednotlivých zemích a dotkli se také otázky výběru osobností pro vedení klíčových evropských institucí.

„S Velkou Británií sdílíme řadu podobných pozic a názorů například v potřebě budovat rozmanité energetické zdroje, v nutnosti budování jednotného trhu či potřeby zvýšit konkurenceschopnost Evropy, abychom obstáli v budoucím světě,“ řekl ministr Zaorálek.

Značná část rozhovoru se týkala krize na Ukrajině a jejích dopadů na evropskou bezpečnost.

„Řešili jsme nejaktuálnější témata v čele s evropskou politikou vůči Ukrajině. Volba ukrajinského prezidenta je jen první krok, do budoucna jde o velice složitý problém a je zřejmé, že musíme vytvořit promyšlenější strategii, jak pomoci Ukrajině postavit se na nohy,“ řekl ministr Zaorálek.

V této souvislosti oba ministři diskutovali nutnost zajistit Evropě energetickou nezávislost na jednom zdroji.

„S ohledem na ukrajinskou krizi obě země zajímá otázka energetické nezávislosti a pokrok při vytváření trhu s energiemi. Evropa si musí zajistit rozmanité zdroje energií,“ řekl šéf české diplomacie s tím, že mluvili o polském návrhu na vznik energetické unie a také britském návrhu. „Naše pozice jsou si poměrně blízké,“ dodal ministr.

Na výsledcích voleb do Evropského parlamentu se podle ministra odrazilo to, že Evropská unie nebyla schopna účinně zareagovat na ekonomickou krizi minulých let. EU proto musí prodělat změny, aby měla efektivnější nástroje právě pro boj s ekonomickými problémy a sociální nerovností.

„Evropská unie nedokázala v době krize adekvátně zareagovat. Musí lidem dokázat, že je toho schopna, aby přesvědčila lidi o své prospěšnosti,“ poznamenal ministr s tím, že především na národní úrovni si musí vlády fungování EU obhájit. Podle ministra není nutné posilovat stávající unijní instituce, ale zajistit jejich lepší práci.

.