Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Ázerbájdžánu

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek je ve dnech 2. – 3. června 2014 na pracovní návštěvě Ázerbájdžánu.

Ministra Zaorálka v Baku přijal ázerbájdžánský prezident Ilham Aliyev. Ministr se také setkal s ministrem zahraničí Elmarem Mammadyarovem a s předsedou parlamentu Ázerbájdžánské republiky Oktayem Asadovem. Český ministr také položil věnce k mohyle bývalého prezidenta Heydara Aliyeva a k Památníku nezávislosti.

„Ázerbájdžán představuje pro Českou republiku klíčového partnera v rámci regionu Jižního Kavkazu, zejména to platí v kontextu zajištění energetické bezpečnosti, ale nejen tam. Jsme si vědomi velkých příležitostí pro české firmy,“ řekl český ministr a ocenil možnost k rozsáhlému dialogu s ázerbájdžánskou stranou.

Ministr Zaorálek se svými partnery hovořili o prohloubení ekonomických a politických vztahů obou zemí. Jednali o možnostech rozšíření vzájemné obchodní výměny a investic, zejména pak v oblasti dopravy, infrastruktury, zdravotnictví a IT. Velký potenciál ministr vidí v oblasti energetické bezpečnosti a to především v oblasti dalšího rozvoje plynových tranzitních koridorů a aktivního zapojení českých firem.

Rozhovory se soustředily i na možnosti spolupráce ve vědě, vzdělávání, turistice a v oblasti kultury. Ministr Zaorálek by přivítal více ázerbájdžánských studentů na českých školách a rád by také povzbudil zájem ázerbájdžánských turistů o Českou republiku, zejména pak o lázeňské pobyty.

„Máme zájem o širokou spolupráci, vedle politické a ekonomické oblasti bychom rádi povzbudili kontakty v oblasti kultury, vědy či školství,“ dodal ministr a jako příklad uvedl účast Ázerbájdžánské strany na letošním 20. ročníku mezinárodního literárního festivalu Svět knihy.

V souvislosti s předsednictvím Ázerbájdžánu v Radě Evropy se také diskutovala otázka dodržování lidských práv.

.