Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2014_06_04_lubomir_zaoralek_irakli_garibashvili
Foto: (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek: ČR plně podporuje Gruzii na cestě do Evropy

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek je na dvoudenní návštěvě Gruzie, která patří mezi významné partnery České republiky. Ministr absolvoval přijetí na nejvyšší úrovni včetně prezidenta, premiéra a několika ministrů.

První den byl český ministr zahraničí přijat prezidentem Gruzie Giorgim Margvelašvilim, jednal s premiérem Iraklim Garibašvilim, s ministryní zahraničních věcí Gruzie Majou Pandžikidze a státním ministrem pro usmíření a občanskou rovnost Gruzie Paatou Zakareišvilim. V závěru dne se setkal také s gruzínským patriarchou Jeho Svatostí Iljou II a místopředsedou vlády a ministrem pro hospodářství Giorgim Kvirikašvilim.

„Česká republika plně podporuje demokratickou Gruzii, její svrchovanost a územní integritu a evropské směřování,“ řekl opakovaně během jednání ministr Zaorálek.

"Přeji si, aby Gruzie byla úspěšná a stabilní země, partner, který je na cestě do Evropy," dodal šéf české diplomacie.

Mezi hlavní témata rozhovoru patřil blížící se podpis Asociační dohody a dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Gruzií, která by měla umožnit gruzínským výrobkům přístup na evropské trhy a naopak.

„Podpis obou dohod znamená pro Gruzii významný předěl. Začíná tím dlouhý a složitý reformní proces, se kterým chce Česká republika Gruzii pomoct. S evropskou integrací a celkovou transformací máme řadu zkušeností, o které se rádi podělíme. Obě dohody budou základem pro další, ještě hlubší spolupráci,“ řekl ministr.

Česká republika chce pomoci Gruzii přilákat více zahraničních investic. Česká strana například nabízí spolupráci při rozvoji gruzínského exportu směrem na vyspělé trhy za účasti českých firem, z nichž mnohé v Gruzii již působí jako investoři či klíčoví dodavatelé.

Gruzie rovněž dlouhodobě patří mezi prioritní země české rozvojové spolupráce. Podle ministra tak tomu bude i v dalších letech.

„Česká republika je připravena být i nadále partnerem pro úspěšný rozvoj Gruzie. V rámci české národní strategie pro rozvojovou spolupráci pro roky 2010 až 2017 Gruzie zůstává mezi prioritními zeměmi,“ řekl ministr s tím, že půjde o oblasti zdraví, vlády a občanské společnosti, sociálního systému a služeb, rozvoj energetických zdrojů, zemědělství a ochrany životního prostředí.

Ministr dodal, že Česká republika chce také nadále podpořit studium gruzínských studentů na českých vysokých školách.

Diskutovalo se také o spolupráci Gruzie a NATO a souvisejících bezpečnostních otázkách ve vztazích Gruzie a Ruska. Ministr potvrdil, že Česká republika podporuje další přiblížení Gruzie k Severoatlantické alianci. Ministr se svými gruzínskými partnery hovořil také o situaci v separatistických oblastech Jižní Osetie a Abcházie.

.