Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

lubomir_zaoralek_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek: pomůžeme Gruzii v jejím rozvoji

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek je druhý den na pracovní návštěvě Gruzie. Své partnery opakovaně ujistil o české podpoře v přibližování se Evropské unii a v pokračování české pomoci při rozvoji Gruzie.

"

Klíčem k úspěchu je politická a ekonomická stabilita, fungující demokratické instituce. Česká republika je připravena Gruzii nadále pomáhat při náročných reformách a transformaci," řekl ministr Zaorálek.

V Tbilisi jednal s předsedou gruzínského parlamentu Davidem Usupašvilim a dalšími poslanci vlády i opozice, s nimiž diskutoval o rozvoji politického života v Gruzii. O gruzínských aspiracích na vstup do NATO hovořil s náměstkem ministra obrany Michailem Darchiašvilim.

S ministrem cestuje i početná skupina podnikatelů, kteří v Gruzii už mnohdy působí jako investoři. Ministr navštívil hydroelektrárnu Zahes nedaleko Tbilisi, kterou vlastní česká společnost Energo-Pro. Energo-Pro Georgia v zemi působí od roku 2007 a je největší gruzínskou energetickou společností a také významným zaměstnavatelem.

Na půdě českého velvyslanectví se ministr Zaorálek setkal s příjemci české rozvojové pomoci. Byli mezi nimi zástupci mentálně postižených, kteří tisknou například vysokoškolská skripta na tiskárně z České republiky. Ministr také hovořil se zástupci fyzicky znevýhodněných, pracujících v obuvnictví, které Česká republika rovněž podporuje. Dalším projektem je zřízeni domu pro rodiče dětí s leukémií. Ministr všechny ujistil, že Česká republika počítá s financováním projektů i v dalších letech.

Gruzie patří z hlediska české zahraniční rozvojové spolupráce mezi prioritní země. V reakci na rusko-gruzínský konflikt Česká republika uvolnila na rekonstrukční a rozvojovou pomoc v letech 2008-10 mimořádné prostředky ve výši 150 milionů korun. Celkem bylo realizováno na 50 projektů zejména v oblasti zemědělství, zdravotnictví, vody a sanitace. Současné české aktivity na tuto mimořádnou pomoc navazují. Projekty se v dalších letech zaměří na šest oblastí, kde česká zkušenost může přinést viditelný prospěch. Jde například o oblast zdravotnictví, vládnutí a občanské společnosti, sociálního systému a služeb, energetické bezpečnosti, zemědělství a ochrany životního prostředí.

Na závěr své cesty zahájil ministr Zaorálek společně s ministryní životního prostředí Chatunou Gogaladze výstavu české sochařky Veroniky Richterové s názvem Pocta PET lahvi.

.