Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničí Lucemburska

Kdy: 17.06.2014 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přijal dne 17. června 2014 v Černínském paláci Jeana Asselborna, ministra zahraničních a evropských věcí Lucemburského velkovévodství.

Po společném jednání ministr Zaorálek oznámil, že na podzim bude znovu otevřen zastupitelský úřad Lucemburk. Důvodem tohoto kroku je podle něho politický význam Lucemburska v rámci Evropské unie. Zmínil také česko-lucemburské ekonomické vztahy, kde se rýsuje možnost dodávat do Lucemburska české tramvaje a autobusy. V neposlední řadě upozornil také na kulturní rozměr česko-lucemburských vztahů – v roce 2016 budou obě země společně slavit 700. výročí narození krále Karla IV.

„Ve všech oblastech je pro nás Lucembursko mimořádný partner, a proto si myslím, že je pro Českou republiku velmi účelné, abychom náš zastupitelský úřad v této zemi znovu otevřeli s ohledem na ekonomický a politický význam Lucemburska a dlouhé kulturně-historické vztahy," dodal ministr Zaorálek.

Oba ministři rovněž hovořili o výsledcích evropských parlamentních voleb, přípravě červnové Evropské rady, situaci na Ukrajině a energetice. V souvislosti se situací v Iráku se oba ministři shodli na nutnosti podpořit spolu s dalšími státy EU legitimní vládu v Iráku.

přílohy

Tisková konference ministra Lubomíra Zaorálka a ministra... 23 MB MP3 (zvukový záznam) 17.6.2014

.