Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2014_06_18_lubomir_zaoralek_arsenij_jacenuk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek v Kyjevě: ČR je odhodlána dál přispívat ke stabilizaci Ukrajiny

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přicestoval 18. června do Kyjeva na dvoudenní pracovní návštěvu Ukrajiny. Přivezl s sebou zdravotnický materiál pro ukrajinský Červený kříž, který by měl směřovat do nemocnic ve východních regionech země.

Ministr postupně jednal s předsedou parlamentu Oleksandrem V. Turčynovem, předsedou vlády Arsenijem P. Jaceňukem a svým resortním kolegou Andrijem B. Deščycou.

Tématem rozhovorů byl vývoj politické a bezpečnostní situace, a to zejména na východě země, realizace hospodářských a politických reforem, energetická bezpečnost a nadcházející podpis asociační dohody a dohody o zóně volného obchodu s Evropskou unií.

Česká republika je podle ministra připravena Ukrajině dál pomáhat a to jak při dlouhodobé politické a ekonomické transformaci země, tak zásilkami zdravotnického materiálu či léčbou zraněných. Klíčové podle něho je uklidnit situaci ve východních regionech, pak bude možné začít zemi reformovat a ekonomicky rozvíjet. V této souvislosti ocenil vyhlášení dočasného jednostranného klidu zbraní prezidentem Petrem Porošenkem.

"Tak, jak jsme pomohli po krveprolití na Majdanu, tak chceme nabídnout pomoc i lidem na východě země, pak bude možné zvládnout parlamentní volby a zajistit normální ekonomický a politický rozvoj země," řekl šéf české diplomacie s tím, že ČR je připravena v rámci projektu MEDEVAC převést do českých nemocnic zraněné z východu Ukrajiny.

Za mimořádně důležité v této pro Ukrajinu těžké situaci považuje český ministr zahraničních věcí zajištění normálního fungování státu a vytvoření podmínek pro ekonomický rozvoj.

"Jsme rovněž připraveni se výrazně angažovat v oblasti vzdělávání," řekl ministr Zaorálek s tím, že česká vláda chce výrazně navýšit počet stipendií pro ukrajinské studenty.

Ministr v Kyjevě zopakoval českou pozici, která odmítá anexi Krymu a podporuje zachování územní celistvosti a suverenity země.

"Ukrajina je významný soused Evropské unie na její východní hranici. Je pro nás důležitý partner v oblasti energetiky. Také u nás žije významná ukrajinská menšina. Negativní vývoj v této zemi by bezprostředně ohrozil nejen nás ve střední Evropě, ale Evropu vůbec,“ řekl ministr.

Ministr ukrajinské partnery rovněž ujistil, že Česká republika podporuje zavedení bezvízového režimu od příštího roku za předpokladu, že Ukrajina splní nutné technické podmínky. ČR v rámci pomoci Ukrajině zrušila vízové poplatky pro Ukrajince mladší 26 let a nad 65 let.

Ve večerních hodinách se potom ministr ještě setkal s představiteli nevládního sektoru. Během dne dojde rovněž k předání zdravotnické pomoci.

Ve čtvrtek 19. června ministr odcestuje do Dněpropetrovsku, kde jej přijme místní gubernátor I.V. Kolomojský. Ministr Zaorálek se rovněž setká se studenty Dněpropetrovské národní univerzity a navštíví místní židovské kulturní centrum. Na závěr svého pobytu potom slavnostně otevře Honorární konzulát České republiky v Dněpropetrovsku.

.