Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek otevírá Honorární konzulát ČR v Dněpropetrovsku
Foto: (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek navštívil Dněpropetrovsk

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zakončil pracovní cestu na Ukrajině návštěvou Dněpropetrovsku.

Český ministr jednal se zástupci Dněpropetrovského regionu o situaci na východě Ukrajiny a také o tom, jak může Česká republika pomoci s přibližováním Ukrajiny Evropské unii. Původně se měl šéf české diplomacie setkat s místním gubernátorem I.V. Kolomojským, který však musel jednání zrušit.

Ministr s dněpropetrovskými představiteli hovořil o konfliktu, který se odehrává ve východní části Ukrajiny, zatímco do Dněpropetrovsku se násilné střety nepřelily. Ministr zopakoval, že česká strana je připravena poskytnout humanitární pomoc raněným, kteří do regionu přicházejí z postižených oblastí.

"Vím, jak složitá situace je pouhých dvě stě kilometrů od Dněpropetrovsku, a jak vás to zasahuje. Jsme připraveni znovu vytvořit letecký most pro raněné a projevit tak naši solidaritu," řekl ministr.

V rámci české pomoci Ukrajině proběhl v Dněpropetrovsku seminář na téma certifikace zboží, aby ukrajinské výrobky mohly bez větších překážek na trh Evropské unie.

ČR má podle ministra zkušenosti s ekonomickou a společenskou transformací a díky tomu může sdílet svoji expertizu. "Podpis asociační dohody a dohody o zóně volného obchodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií je začátek. Bude záležet, jak Ukrajina zvládne náročný proces implementace. Ani v České republice to nebylo jednoduché, ale ve svém důsledku to mělo pro nás pozitivní přínos," řekl český ministr.

Ministr Zaorálek také debatoval o budoucnosti Ukrajiny se studenty Dněpropetrovské národní univerzity a navštívil místní židovské kulturní centrum.

Na závěr svého pobytu pak slavnostně otevřel Honorární konzulát České republiky v Dněpropetrovsku. "Právě tento nově otevřený honorární konzulát může napomoci rozvoji ekonomické spolupráce a navázat užší kontakty s českými regiony," poznamenal ministra a zalitoval, že Dněpropetrovsk dosud nemá partnerský kraj v České republice.

.