Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kosmická tříšť
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

České ministerstvo zahraničí má podíl na vzniku mezinárodního katalogu norem o kosmické tříšti

 

Zástupci mezinárodněprávního odboru Ministerstva zahraničních věcí ČR představili spolu s kanadskými a německými kolegy historicky první mezinárodní katalog norem o kosmické tříšti ve Výboru OSN pro mírové využívání kosmického prostoru (COPUOS). Katalog, který editorsky podpořila Evropská kosmická agentura (ESA), zveřejní OSN na svých internetových stránkách a bude jej spravovat jako on-line databázi dostupnou světové kosmické komunitě.

Vůbec první mezinárodní katalog norem o snižování kosmické tříště (Space Debris Compendium), který kompiluje pravidla přijatá státy a mezinárodními organizacemi, připravily společně Česká republika, Kanada a Německo pro Právní podvýbor COPUOS. Komplexní přehled existujících pravidel poslouží jako základ pro další národní a mezinárodní iniciativy v této oblasti a jako vodítko pro zákonodárce.

Katalog získal velký ohlas, podpořily ho všechny státy COPUOS a schválilo ho plenární zasedání, které se uskutečnilo 11.-20. června 2014 ve Vídni.

Kosmickou tříšť tvoří nefunkční objekty, jako například družice a tisíce jejich úlomků a jiný odpad, které létají okolo Země na oběžné dráze. Díky svému množství a hustotě ohrožují aktivní družice, kosmické lety a kosmonauty. Nárůst kosmické tříště představuje jedno z hlavních rizik pro bezpečnost lidských aktivit v kosmu. V dnešní době stoupá povědomí o tom, že opatření na snižování kosmické tříště jsou nutným předpokladem pro zachování trvalé udržitelnosti využívání kosmického prostoru.

Česká republika se aktivně angažuje v kosmických aktivitách především na půdě OSN, Evropské kosmické agentury a Evropské unie. V Praze sídlí administrativní centrum Evropského družicového navigačního systému Galileo.

Podíl na kosmických projektech realizovaných v rámci programů Evropské kosmické agentury přímo podporuje konkurenceschopnost českého průmyslu, excelenci vědy a výzkumu a přispívá k růstu národního hospodářství.

Odkazy:

Katalog norem o kosmické tříšti: http://www.oosa.unvienna.org/pdf/limited/l/AC105_2014_CRP13E.pdf

Více informací k agendě Výboru OSN pro mírové využívání kosmického prostoru: http://www.oosa.unvienna.org/oosa/en/COPUOS/lsc/2014/docs.html

Národní kosmická politika: http://www.czechspaceportal.cz/

.