Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek schválil humanitární pomoc Iráku

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek schválil dne 27. června 2014 poskytnutí humanitární pomoci Iráku. ČR poskytne 3 miliony Kč z humanitárního rozpočtu MZV na potřeby obyvatel, kteří museli opustit své domovy kvůli probíhajícímu konfliktu a uchýlili se zejména do kurdských oblastí na severu země. Realizaci pomoci zajistí Mezinárodní organizace pro migraci, s níž ČR v Iráku spolupracovala i v minulosti.

Mezinárodní organizace pro migraci pomáhá v místních komunitách zasažených přílivem vnitřních uprchlíků se zajištěním základních potřeb pro přežití ve spolupráci s OSN i s místními úřady. O příspěvek na tuto pomoc organizace požádala v humanitární výzvě z 26. června 2014.

Podle odhadů OSN a EU vedl probíhající konflikt k vysídlení více než 750 tisíc lidí, zejména z provincie Anbar, ale také z oblasti Mosulu, Tikrítu a Samary. Většina těchto lidí se uchyluje do kurdských oblastí v governorátech Dohuk a Erbíl. Vnitřně vysídlené obyvatelstvo potřebuje zejména náhradní přístřeší, přístup k vodě a potravinám i zdravotní a psychosociální pomoc.

.