Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Petr Drulák a ředitel Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Nenad Pejič
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministerstvo zahraničí se s RFE/RL dohodlo na novinářských stipendiích, nově i pod jménem Jiřího Dienstbiera

 

První náměstek ministra zahraničních věcí ČR Petr Drulák a prozatímní ředitel Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Nenad Pejič podepsali dne 8. července 2014 v Černínském paláci Memoranda o porozumění k programům novinářských stipendií, která nesou jména Václava Havla a nově také Jiřího Dienstbiera.

Novinkou ve spolupráci s RFE/RL je projekt Jiří Dienstbier Journalism Fellowship (JDJF), který se zaměří na země západního Balkánu. Pilotní ročník bude zahájen v říjnu 2014 a zúčastní se ho jeden stipendista.

Tyto stáže navazují na úspěch Václav Havel Journalism Fellowship (VHJF), stipendií pro mladé novináře ze zemí Východního Partnerství a Ruské federace, na nichž MZV ČR spolupracuje s RFE/RL už od roku 2011. Stipendisté v rámci projektu působí v lokálních redakcích RFE, v ústředí RFE v Praze a krátce i ve Washingtonu či v Bruselu.

Pilotní projekt VHJF za účasti běloruského novináře a aktivisty Franaka Viačorky skončil v létě 2012; v dalších letech stipendium získali novinářky z Arménie, Ázerbájdžánu, Moldavska a Ukrajiny a dva novináři z Ruské Federace. V roce 2014/2015 se programu zúčastní až 5 vybraných stážistů.

Programy Václav Havel Journalism Fellowship a Jiří Dienstbier Journalism Fellowship vznikly na základě iniciativy obou institucí a jsou zaměřeny na podporu mladých perspektivních novinářů působících v zemích vysílání RFE/RL, kde je svoboda médií omezována, nebo není plně rozvinuta.

.