Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV od Lorety
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika poskytne další humanitární pomoc Bosně a Hercegovině a Srbsku

 

Ministerstvo zahraničních věcí schválilo dodatečnou finanční pomoc ve výši 12 milionů Kč Bosně a Hercegovině a Srbsku, které v květnu zasáhly ničivé povodně. Spolu s nevládní pomocí přesáhla celková česká pomoc Srbsku a Bosně a Hercegovině při zvládání povodní 30 milionů Kč.

Jde o další prostředky vyčleněné pro obnovu v letech 2014 a 2015. Česká republika tak přispěje zejména na obnovu infrastruktury v sektoru vody a sanitace, zároveň se podělí o zkušeností z prevence a zvládání povodní na úrovni měst a obcí.

O poskytnutí dodatečné pomoci informoval náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa na donorské konferenci, kterou svolala Evropská komise dne 16. 7. 2014 v Bruselu za účelem získání dalších finančních a expertních zdrojů a nastavení efektivní koordinace s cílem obnovy Bosny a Hercegoviny a Srbska po povodních.

Rozsáhlé povodně v Bosně a Hercegovině a Srbsku vyvolaly v České republice vlnu solidarity. Do pomoci se zapojily také nevládní organizace či české firmy v zemích aktivní, a to formou humanitární materiální pomoci, finanční podpory či technické asistence.

"Celková vládní i nevládní pomoc přesáhla 30 mil. korun, z čehož vládní pomoc představuje 22 mil. Kč. Česká republika z vlastní zkušenosti s ničivými povodněmi ví, jak důležité je rychlé poskytnutí pomoci tak, aby záplavami postižení obyvatelé nebyli na zvládnutí těžké chvíle sami a nedostali se do bezvýchodné situace. Současně je cílem české vlády pomoci Bosně a Hercegovině a Srbsku i takovými projekty, které přispějí i k prevenci opakování vysokých škod v důsledku povodní, " uvedl náměstek Tlapa před cestou na donorskou konferenci.

Česká republika se do asistence oběma zemím zapojila hned od počátku, od okamžité humanitární pomoci přes probíhající časnou obnovu po přípravu celkové rekonstrukce. Z rozpočtu MZV dosud ČR oběma zemím poskytla humanitární pomoc v celkové výši 5 milionů Kč. Dalších 5 milionů vyčlenilo Ministerstvo zdravotnictví na poskytnutí zdravotnické techniky a léků do Bosny a Hercegoviny.

Z prostředků MZV byly v rámci okamžité pomoci do obou zemí vyslány záchranné týmy s velkokapacitními čerpadly, Bosna a Hercegovina přijala také balíčky se základními potřebami pro dočasně vysídlené obyvatelstvo. V rámci časné obnovy pak ČR z uvedených prostředků financuje obnovu zdravotnických středisek v Doboji a Maglaji (Bosna a Herzegovina) a vysoušecí technika a další potřeby v obcích Loznica, Osečina a Valjevo (Srbsko). Tyto obce byly vybrány vzhledem k dosavadnímu rozvojovému působení ČR a schopnosti místních partnerů rychle a kvalitně identifikovat své potřeby.

Bosna a Hercegovina a Srbsko patří mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce České republiky.

.