Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek jednal s ministrem zahraničních věcí Korejské republiky

Kdy: 16.07.2014 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se dne 16. července 2014 v Černínském paláci setkal s ministrem zahraničních věcí Korejské republiky. Ministr Yun Byung Se je v České republice na dvoudenní oficiální návštěvě.

Tématem jednání byly dvoustranné vztahy mezi ČR a Korejskou republikou se zaměřením na ekonomickou spolupráci. Oba ministři si také vyměnili názory na aktuální situaci v evropském i asijském regionu.

Obě strany se shodly, že vzájemné vztahy jsou na vynikající úrovni. Ministři současně konstatovali, že se od jejich prvního telefonického kontaktu v březnu 2014 podařilo dohodnout řadu akcí a projektů, z nichž v poslední době nejvýraznější bylo uzavření dohody o plánované rozsáhlé investici společnosti Nexen v České republice. Diskutovali zároveň o možnostech, jak partnerství mezi Českou republikou a Korejskou republikou pozvednout na strategickou úroveň.

Ministr Zaorálek během jednání podpořil úsilí o dosažení míru na Korejském poloostrově a vyjádřil znepokojení v souvislosti s jaderným a raketovým programem KLDR. Ministr Yun Byung Se uvítal odhodlání české strany hledat cesty, jak bilaterálně, tak i multilaterálně aktivněji přispívat ke zlepšení vztahů na Korejském poloostrově.

Ministři s potěšením zhodnotili uspokojivý vývoj obchodních a ekonomických vztahů a jednali o možnostech dalšího rozšiřování spolupráce, mimo jiné v oblasti energetiky, vědy a moderních technologií. Korejská republika je v současnosti čtvrtým největším investorem v ČR. „Shodli jsme se, že je potřeba podpořit vzájemnou výměnu studentů. Podporu si zaslouží i výuka koreanistiky v České republice a bohemistiky v Korejské republice," řekl ministr Zaorálek.

Obě strany také pozitivně zhodnotily fungování Českého centra v Soulu a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi. Nedávno uspořádala koncertní turné do Korejské republiky Česká filharmonie, ČR zase navštívil Korejský národní pěvecký sbor. Plánováno je otevření expozice korejského umění v Národní galerii v Praze a v Soulu by měla být příští rok otevřena výstava českého historického skla.

Ministr Zaorálek současně připomněl, že Česká republika je jedinou zemí střední Evropy, která má s Korejskou republikou přímé letecké spojení. „Cestovní ruch v obou směrech má velký význam a i této oblasti chceme dál věnovat pozornost," dodal český ministr zahraničních věcí.

Korejský ministr Yun Byung Se byl během své oficiální návštěvy rovněž přijat předsedou vlády ČR a prezidentem republiky.

.