Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek podpořil spolupráci V4 s Korejskou republikou

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se dne 17. července v Bratislavě zúčastnil setkání zemí Visegrádské skupiny a Korejské republiky na úrovni ministrů zahraničí.

Partneři během jednání diskutovali perspektivy spolupráce mezi zeměmi V4 a Koreou a aktuální mezinárodní otázky, zejména situaci v oblastech východní Evropy a ve východní Asii.

Ministr Zaorálek ocenil zájem Korejské republiky o posílení spolupráce s V4 v oblasti vědy, vzdělávání a kultury pod hlavičkou Visegrádského fondu, do ktereho hodlá korejská vláda přispět částkou 500 tisíc USD. Vyzdvihl také potenciál pro spolupráci a výměnu zkušeností s korejskými partnery na téma energetické bezpečnosti. Jako významný dovozce zkapalněného zemního plynu má Korejská republika v této oblasti bohaté zkušenosti. Dalším perspektivním tématem by mohla být podle ministra Zaorálka jaderná energetika.

"Korejská republika je naším mimořádně významným partnerem. To platí pro všechny země V4. Již dnes máme širokou škálu vztahů, od kulturních až po ekonomické. Korejská republika je také naším cenným spojencem v současném mnohdy nejistém světě," řekl ministr Zaorálek na závěr setkání. "Jsem rád, že takto úspěšně začalo slovenské předsednictví V4. Dnešní schůzka je potvrzením dobrého fungování V4 a také signálem, že společně usilujeme o významnější a silnější roli v současné Evropě," dodal český ministr.

Setkání V4 - Korejská republika bylo první akcí začínajícího slovenského předsednictví ve Visegrádské skupině na úrovni ministrů zahraničí. Jednalo se o historicky první setkání zemí v tomto formátu.

Po jednání partneři vydali společnou tiskovou zprávu.

přílohy

.