Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jednání ministrů EU pro rozvoj
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Tlapa na jednání ministrů EU pro rozvoj

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa se ve dnech 14.-15. července 2014 zúčastnil neformálního zasedání ministrů EU pro rozvoj ve Florencii.

Ministři se na dvoudenním jednání dohodli na závazku nalézt nejpozději do konce roku širší shodu uvnitř Evropské unie na podobě rozvojové agendy po roce 2015. Ta se pokouší hledat obecná řešení pro nejpalčivější problémy dnešního světa: mír a bezpečnost, klimatická změna, podpora demokracie, chudoba a hlad, přetrvávající nerovnosti atd.

Náměstek Tlapa tuto dohodu jednoznačně přivítal. Současně vyzval k tomu, aby se kladl větší důraz na význam lidských práv, právního státu, demokratizaci společnosti a rovnost pohlaví. Dodal, že současná debata k rozvojové agendě po roce 2015 se v zásadě ubírá správným směrem a ČR se bude zasazovat o globální platnost této nové strategie. Podle náměstka Tlapy však v tomto ohledu bude nezbytné, aby členské státy EU zmobilizovaly svou diplomatickou síť ve světě a efektivně komunikovaly a vysvětlovaly své představy efektivního a udržitelného rozvoje vůči svým partnerům a případným spojencům, předtím než nastane rozhodující a konečná fáze mezinárodního vyjednávání. To bude završeno summitem OSN v září 2015.

Jednání ministrů EU pro rozvoj

Jednání ministrů EU pro rozvoj

I o těchto aspektech jednal náměstek Tlapa bilaterálně se svými kolegy z Dánska, Německa, Nizozemska, Rakouska, Švédska a tradičně i Visegradské skupiny, jejíž předsednictví převezme ČR v nadcházejícím roce.

Ministři EU pro rozvoj se dále věnovali významu zapojení soukromého sektoru do rozvoje, propojenosti migrace a rozvoje a v neposlední řadě i přípravě všeobecné světové výstavy EXPO 2015 v Miláně, jejímž hlavním tématem budou „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Náměstek Tlapa při této příležitosti potvrdil, že ČR se této výstavy také zúčastní a bude se na ní aktivně prezentovat.

Neformální zasedání ministrů EU zodpovědných za zahraniční rozvojovou spolupráci bylo jednou z prvních významnějších akcí nastupujícího italského předsednictví v Radě EU.

.