Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Předseda vlády navštívil MZV: Rozmrazování bude pokračovat

Kdy: 21.07.2014 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přivítal dne 21. července 2014 v Černínském paláci předsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku v rámci bilančních návštěv premiéra po jednotlivých resortech.

Hlavním cílem setkání předsedy vlády s ministrem Zaorálkem bylo posouzení dosavadního plnění závazků resortu zahraničí a projednání plánu na nadcházející měsíce.

„Uplynulých šest měsíců bych označil jako začátek období rozmrazování," řekl ministr Zaorálek po jednání s premiérem Sobotkou. „Rozmrazili jsme proces jmenování velvyslanců a nastavili jsme novou koordinaci zahraniční politiky mezi klíčovými aktéry," připomněl ministr své první úspěchy v resortu zahraničních věcí. „ČR má nyní jednotná stanoviska k hlavním zahraničně-politickým událostem, například ke krizi na Ukrajině," dodal šéf české diplomacie.

Nová koncepce působení ČR v EU a rozmrazení vztahů s Čínou patří k důležitým strategickým změnám, jichž se podařilo dosáhnout v uplynulých šesti měsících. Ve vztazích s Čínou budou následovat další kroky: cesty a návštěvy vrcholných představitelů a setkání s čínskými partnery. Mezi konkrétní výsledky uplynulého období patří i otevření nových zastupitelských úřadů, například v Kolumbii či Senegalu.

Předseda vlády po jednání s ministrem Zaorálkem ocenil i pokrok na poli ekonomické diplomacie. Šéf české diplomacie mimo jiné nastartoval novou podobu a náplň spolupráce v oblasti ekonomické diplomacie s ministerstvem obchodu a průmyslu a ministerstvem zemědělství s cílem podpořit český export a příliv investic. Od září bude fungovat klientské centrum pro české vývozce a investory a česká diplomacie také v některých případech zjednodušila vydávání víz a posílila nejvíce vytížené zastupitelské úřady s cílem přivést do České republiky větší počet zahraničních obchodníků a potenciálních investorů.

Na tomto poli jsme podle ministra zaznamenali výrazné úspěchy. Díky aktivitě českého zastupitelského úřadu se podařilo přivést do České republiky významnou investici korejské firmy Nexen. „České velvyslanectví v Soulu bylo na začátku cesty, která vedla k nedávnému podpisu dohody o miliardové investici firmy Nexen z Jižní Koreje v zóně Triangl. Toto je směr, který chceme dále sledovat, a napomáhat tvorbě pracovních míst u nás," uvedl ministr Zaorálek a dodal: „Česká zahraniční služba poskytne podporu i dalším perspektivním obchodním případům, ale také při řešení problémů českých firem, ať už se bude jednat o země v našem sousedství, například v Německu, nebo o země vzdálenější."

Česká diplomacie také aktivně pomáhá v oblastech, které zasáhla přírodní katastrofa či přetrvává násilný konflikt. Na Ukrajinu byla vyslána konkrétní pomoc, léky a další zdravotnický materiál. Do českých nemocnic byly na léčení dovezeny desítky těžce zraněných. Nedávná cesta ministra Zaorálka do Dněpropetrovsku byla využita k převozu léků určených pro východ Ukrajiny, odkud chce český stát v co nejbližší době přivézt na léčení další zraněné. Česká republika pak byla jednou z prvních zemí, která vyslala do povodněmi zasažené Bosny a Hercegoviny a Srbska okamžitou humanitární pomoc, a dlouhodobě pomůže například při obnově vodní infrastruktury a sanitace.

přílohy

TK Sobotka Zaorálek 3 MB mp3 (zvukový záznam) 24.7.2014

.