Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lubomír Zaorálek
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek: Viníci tragédie letu MH17 musí být potrestáni

Kdy: 22.07.2014 , Kde: Brusel, Belgie

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci, které se uskutečnilo 22. července 2014 v Bruselu. Šéfové evropských diplomacií odsoudili bezprecedentní čin sestřelení civilního letadla Malajských aerolinií nad východní Ukrajinou. Opětovně vyzvali Rusko k zastavení přísunu zbraní a ozbrojenců na východní Ukrajinu a uplatnění vlivu na proruské separatisty.

Ministři zahraničí členských zemí EU na svém zasedání v Bruselu vyjádřili svou upřímnou lítost a šok ze sestřelení civilního letounu MH17 Malajských aerolinií, při kterém zahynulo 298 nevinných obětí, většina z nich z Evropy. Vyjádřili hlubokou soustrast rodinám obětí a vládám zúčastněných zemí.

Separatisté musí zajistit neomezený a bezpečný přístup k místu dopadu letounu, umožnit vyšetření nehody a zajistit důstojné zacházení a repatriaci obětí. Ti, kteří spáchali tento čin, budou pohnáni k zodpovědnosti, shodli se ministři zahraničí na svém jednání v Bruselu.

„Požadujeme důstojné zacházení s ostatky obětí a stálý přístup na místo katastrofy mezinárodním expertům, aby mohlo proběhnout řádné nezávislé vyšetřování,“ přiblížil jednu z podmínek EU ministr Zaorálek.

Ministři zahraničí v reakci na poslední tragické události urychlili rozšíření sankčního seznamu podle nových kritérií EU, které nyní mohou postihnout osoby a společnosti z Ruské federace zapojené do destabilizace Ukrajiny i nepřímo. Rada zaúkolovala Výbor stálých zástupců členských zemí na úrovni velvyslanců (COREPER) rozšířením sankčního seznamu již na svém příštím zasedání 24. července 2014.

Šéfové evropských diplomacií naléhavě vyzvali Rusko ke stažení svých jednotek z rusko-ukrajinských hranic a zastavení přísunu zbraní, vybavení a ozbrojenců přes hranice s cílem rychlé deeskalace konfliktu.

„Zabránit tomu, aby se sofistikované zbraně dostaly do rukou zločineckým skupinám, lidem, kterým chybí jakákoliv odpovědnost, je ponaučení z letecké tragédie na Ukrajině. Všichni, kteří nesou zodpovědnost, by měli z této katastrofy vyvodit závěr. I Rusko by mělo zvažovat svou odpovědnost za vývoj na východní Ukrajině,“ uvedl na adresu Ruské federace ministr Zaorálek.

Pokud tak Rusko neučiní v plném rozsahu a okamžitě, přikročí EU k dalším sankcím. Ministři výslovně zmínili přístup ruských společností na finanční trhy, zbrojní embargo včetně zboží dvojího využití (pro civilní i vojenské účely) a pokročilé technologie včetně energetiky. O dalším postupu rozhodne EU 24. července 2014.

„Hovořili jsme o cílených opatřeních ve vybraných oblastech průmyslu a ekonomiky. Ta by měla být spuštěna ve chvíli, kdy nebudou splněny naše požadavky. Rozhodne o nich Evropská rada, tedy šéfové států a vlád členských zemí,“ uzavřel dnešní jednání český ministr zahraničí.

.