Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Tlapa na semináři Zvyšování propojování aktivit českého podnikatelského a nevládního sektoru s oficiální zahraniční rozvojovou spoluprací ČR
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Tlapa pro zapojení podnikatelů a nevládního sektoru do zahraniční rozvojové spolupráce

 

Náměstek ministra zahraničích věcí ČR Martin Tlapa uspořádal dne 21. července 2014 v Černínském paláci kulatý stůl na téma „Zvyšování propojování aktivit českého podnikatelského a nevládního sektoru s oficiální zahraniční rozvojovou spoluprací ČR“.

Náměstek Tlapa vyzval účastníky k hledání synergií mezi činnostmi státní sféry, podnikatelských subjektů a nevládních organizací v partnerských zemích. „Soukromé a nevládní subjekty řady donorských zemí velmi efektivně přispívají ke komplexnímu dopadu a úspěchu rozvojových projektů,“ připomněl náměstek Tlapa ve svém vystoupení.

Přítomní zástupci Platformy podnikatelů pro zahraniční rozvojovou spolupráci, Svazu průmyslu a dopravy ČR, nevládního Českého fóra pro rozvojovou spolupráci, Svazu měst a obcí ČR a řady českých firem působících v deseti prioritních zemích české zahraniční rozvojové spolupráce ocenili uspořádání debaty jako příležitost vyjádřit se obecně k možnostem i úskalím intenzivnější spolupráce firem a nevládního sektoru na realizaci zahraniční rozvojové spolupráce. Vyslovili se pro její pokračování a vyjádřili zájem se v budoucnu zaměřit více na konkrétní země a tematické oblasti české rozvojové spolupráce.

„Diskuse se velmi osvědčila a MZV proto bude v této formě debaty pokračovat. Je zapotřebí prohloubit dialog také s českými obcemi, prostřednictvím Svazu měst a obcí ČR, o možnostech jejich zapojení do zahraniční rozvojové spolupráce. Pro příští schůzku MZV připraví konkrétní návrhy možných typů spolupráce mezi veřejnou, podnikatelskou a nevládní sférou,“ řekl na závěr jednání náměstek Tlapa.

Ředitel Glopolis - neziskového analytického centra pro globální rozvoj - Petr Lebeda uvedl: „Určitě vidím značný prostor pro synergii mezi aktivitami neziskového sektoru a soukromých, především malých a středních firem při pomoci chudším komunitám v jejich ekonomickém a lidském rozvoji, v rámci české zahraniční rozvojové spolupráce. Je k tomu zapotřebí dohodnout podmínky dlouhodobé podpory takové spolupráce, pracovat na hledání společného jazyka a vzájemné důvěry a zahájit přímou komunikaci mezi firmami, nevládním sektorem a státní správou nad konkrétními projekty. Dnešní jednání bylo prvním krokem tímto směrem a vítám, že neziskový sektor je od počátku zapojen".

Zástupkyně generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová řekla: „Svaz průmyslu a dopravy ČR je připraven agregovat společné priority českých podniků podílejících se či zvažujících své zapojení do projektů rozvojové spolupráce. Za klíčové považuji zaměření na konkrétní země a tematické oblasti české rozvojové spolupráce".

Seminář Zvyšování propojování aktivit českého podnikatelského a nevládního sektoru s oficiální zahraniční rozvojovou spoluprací ČR

přílohy

.