Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Tlapa na ministerském zasedání EU-ASEAN v Bruselu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa se dne 23. července 2014 v Bruselu zúčastnil 20. zasedání ministrů zahraničních věcí EU-ASEAN. Na okraj ministerského zasedání jednal i s ministrem zahraničních věcí Myanmaru/Barmy U Wunna Maung Lwinem.

Ministři zahraničních věcí členských států EU a ASEAN diskutovali o možnostech zintenzivnění spolupráce mimo jiné v oblasti obchodu a při řešení bezpečnostních otázek regionálního a globálního významu. Náměstek Tlapa ve svém vystoupení vyzval k většímu využívání synergie mezi EU a ASEAN při hledání společných politických stanovisek v reakci na krizové situace a hrozby i mimo evropský a asijský region.

Ministři rozhodli o vypracování plánu, jak povýšit partnerství EU-ASEAN na strategickou úroveň. ASEAN je přirozeným partnerem EU v Asii. Významnou šancí, jak spolupráci s jihovýchodní Asií dále prohloubit, jsou sjednávané dohody o volném obchodu mezi EU a členy ASEAN. Jejich uzavření podstatným způsobem usnadní přístup na místní trhy také českým firmám, které o obchodování s tímto regionem čím dál více projevují zájem.

Na okraj zasedání se náměstek Tlapa setkal s ministrem zahraničních věcí Myanmaru/Barmy U Wunna Maung Lwinem. Náměstek Tlapa svého partnera ujistil, že ČR, která nedávno znovuotevřela velvyslanectví v Rangúnu, má zájem pokračovat v oživování bilaterálních vztahů zejména v oblasti ekonomické spolupráce. Také vyjádřil podporu Myanmaru/Barmě v pokračování reformního procesu, který by zemi směřoval k větší demokratizaci a zlepšení podmínek pro její sociální a ekonomický rozvoj.

.