Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Tlapa jednal s britským ministrem pro Evropu

Kdy: 24.07.2014 , Kde: Praha, Černínský palác

Náměstek ministra zahraničí ČR Martin Tlapa se dne 24. července 2014 setkal v Černínském paláci s britským ministrem pro Evropu Davidem Lidingtonem.

Náměstek Tlapa s ministrem Lidingtonem hovořili o perspektivách liberalizace světového obchodu, zejména s ohledem na ambice Evropské unie a jejích členských států. Shodli se na možných přínosech dojednávaného Transatlantického obchodního a investičního partnerství mezi EU a USA (TTIP), které by kromě odstranění bariér vzájemného obchodu mezi zeměmi EU a USA pomohlo k nastavení obecných mezinárodních obchodních standardů.

Náměstek Tlapa diskutoval s ministrem Lidingtonem i o spolupráci Velké Británie a České republiky s dosud neformalizovaným hospodářským uskupením Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky (BRICS). Partneři se shodli, že je s těmito důležitými obchodními partnery v současné době účinnější rozvíjet dvoustranné vztahy spíše než přistupovat k tomuto uskupení jako jednolitému útvaru se stejnými zájmy a postoji.

Dalším tématem jednání byla situace na Blízkém východě, zejména eskalace násilí v Gaze. Martin Tlapa zdůraznil úkol mezinárodního společenství přivést obě strany k jednání o příměří, protože není možné dosáhnout udržitelného řešení konfliktu vojenskou cestou. Partneři se věnovali také aktuálnímu vývoji na Ukrajině a shodli se na nutnosti silného společného postoje Evropské unie vůči Rusku.

.