Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a běloruský aktivista Ales Bjaljacký
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek přijal běloruského aktivistu Alese Bjaljackého

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přijal dne 5. srpna 2014 v Černínském paláci předního běloruského aktivistu Alese Bjaljackého, zakladatele nejrespektovanější běloruské lidskoprávní organizace Vjasna, která poskytuje právní a finanční pomoc obětem represí běloruského režimu.

Návštěva Alese Bjaljackého v ČR následuje několik týdnů po jeho propuštění z vězení. V roce 2011 byl na základě vykonstruovaných obvinění odsouzen ke 4,5 letům odnětí svobody.

„Jsem rád, že jste na svobodě," přivítal ministr Zaorálek Bjaljackého v Praze a dodal: "Chtěl bych Vás ujistit, že naše podpora demokratickým silám je trvalá a bereme ji vážně. Přeji Vám, aby ve Vaší zemi bylo stále více svobodně myslících a proevropsky orientovaných občanů."

Ministr Zaorálek s běloruským aktivistou mluvil mimo jiné o vnitropolitické a lidskoprávní situaci v Bělorusku před prezidentskými volbami, které proběhnou v roce 2015.

Ales Bjaljacki je prvním držitelem Ceny Václava Havla pro lidská práva, kterou od roku 2013 každoročně uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy jako ocenění občanské společnosti za vynikající přínos k ochraně lidských práv v Evropě i mimo ni.

Přijetí běloruského aktivisty Alese Bjaljackého L. Zaorálkem

.