Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek s německým zaminirem Frankem-Walterem Steinmeierem
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek přijal německého ministra zahraničních věcí Franka-Waltera Steinmeiera

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek dne 27. srpna 2014 v Černínském paláci přijal Franka-Waltera Steinmeiera, ministra zahraničních věcí Spolkové republiky Německo, který přicestoval do ČR na jednodenní pracovní návštěvu a jako hlavní zahraniční host vystoupil na výroční poradě českých velvyslanců.

Během jednání se ministři shodli na posunu vzájemných vztahů od dobrého sousedství až ke strategickému partnerství. Toto partnerství by mělo být podle ministra Zaorálka ambiciózní, ale zároveň by mělo mít realistické cíle a očekávání.

„Česko-německé vztahy a česko-německá spolupráce dospěly v současnosti na úroveň, která nás kvalitativně posouvá od vztahů dobrého sousedství a partnerství k partnerství strategickému,“ řekl ministr Zaorálek. „V česko-německých vztazích dnes není problém, na jehož řešení bychom se neuměli dohodnout, dodal ministr Zaorálek, když hodnotil kvalitu česko-německých vztahů.

Oba ministři rovněž vyzdvihli význam Česko-německého fondu budoucnosti a vyslovili se pro pokračování jeho činnosti i po roce 2017. Specifický význam v rámci projektů Fondu pak zaujímá Česko-německé diskusní fórum. Ministr Zaorálek ocenili roli Fóra coby nositele impulsů vzájemného porozumění a spolupráce. Tato spolupráce jde dnes nad rámec běžných sousedských vztahů.

„Tyto impulsy by i nadále měly vést k rozvoji a posilování pocitu sdílené odpovědnosti česko-německého soužití a sdílení společných zájmů mimo běžnou úroveň našich bilaterálních kontaktů,“ dodal šéf české diplomacie.

Během jednání věnovali oba ministři mimořádnou pozornost unijní agendě a aktuálnímu zahraničněpolitickému a bezpečnostnímu dění  v Evropě i mimo ní. Mezi prioritní oblasti vzájemné spolupráce již tradičně patří východní Evropa a Blízký Východ.

Ministr Steinmeier v rámci návštěvy vystoupil s projevem na letošní poradě vedoucích zastupitelských úřadů ČR v zahraničí a potvrdil tím úzké vazby mezi ministerstvy zahraničních věcí obou zemí.

Na závěr svého programu ministr Steinmeier navštívil Literární dům německých autorů v Praze. Ministr Steinmeier stál před sedmi lety u zrodu této instituce, která navazuje na intelektuální česko-německo-židovské soužití ve střední Evropě, a projevuje o její činnost i nadále živý zájem.

přílohy

TK Zaorálek Steinmeier 5 MB mp3 (zvukový záznam) 29.8.2014

galerie

Ministr Lubomír Zaorálek s ministrem zahraničních věcí SRN Frankem-Walterem Steinemeierem

.