Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

4. schůze VKZBP ze dne 27.1.2003

 

Zápis ze 4. schůze Výboru pro koordinaci zahraniční bezpečnostní politiky (27. 1. 2003)

Program schůze:
1. Informace k situaci v Iráku
2. Různé

Schůze se zúčastnili:
Z. Borkovec (MO), Oldřich Hoďánek (MO), Jan Souček (MV), Ivo Hlaváč (MO), Martin Dohnal (MF), Dušan Štrauch (SSHR), Peter Bysterský (SSHR), Jan Mareš (NBÚ), pí. Heroušová (BIS), František Bublan (ÚZSI), Alois Schulz (VZS), Ivo Šilhavý (KPR), Veronika Mítková (KPR), Miloš Hrdý (ČNB), Jindřich Lesný (ÚV), p. Zeman (MPO), Vivienne Soyková (Mzdr.), p. Zezula (VKZS), M.Košatka (MZV), J.Michal (MZV), E.Filipiová (MZV) a zástupci sekretariátu VKZBP.

Schůzi VKZBP řídil Martin Košatka, ředitel Odboru bezpečnostní politiky MZV ČR

M. Košatka omluvil neúčast Jana Kohouta, prvního náměstka ministra zahraničních věcí, který měl původně schůzi předsedat, a který musel neplánovaně odcestovat do Bruselu. Zároveň přivítal ředitelku blízkovýchodního odboru MZV Evu Filipiovou a ředitele odboru OSN Jana Michala.

ad bod 1)
M.Košatka zrekapituloval, jak vzniklo usnesení vlády ČR č. 66/2003 "Opatření související se situací týkající se Irácké republiky", jaké změny přinesla následná rozhodnutí Parlamentu ČR a co tato rozhodnutí v praxi znamenají.
J.Lesný (ÚV) upřesnil, že vláda nenalézá problém v tom, že se od sebe liší příslušná usnesení Senátu a Poslanecké sněmovny. E.Filipiová informovala VKZBP o současné situaci v oblasti Blízkého východu a rizicích možné vojenské akce.
J.Michal popsal vývoj na půdě OSN.
S dalšími informacemi vystoupili F.Bublan (ÚZSI) a Z.Borkovec (MO).

ad bod 2)
M.Košatka připomněl, že se blíží první inspekční let nad ČR podle smlouvy o otevřeném nebi. Vzhledem k poměrně dlouhé době, která uplynula od podpisu smlouvy (rok 1992, v platnost vstoupila k 1.1.2002) plánuje MZV svolat meziresortní schůzi s cílem prověřit připravenost všech resortů a zajistit hladký průběh inspekčního letu, který Ukrajina plánuje na 2. čtvrtletí 2003.

Předběžný termín další schůze VKZBP byl stanoven na 4.3.2003 ve 14:00.

Zapsal: D. Volf

Schválil: výkonný místopředseda Výboru BRS pro koordinaci zahraniční bezpečnostní politiky

.