Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Bezpečnostní a obranná politika EU (CSDP)

 

Bezpečnostní a obranná politika EU (CSDP) je specifickou součástí Společné zahraniční a bezpečnostní politiky (Common Foreign and Security Policy – CFSP), založená na komplexním rozvoji jak civilních, tak vojenských schopností, která EU umožňuje čelit současným a budoucím bezpečnostním hrozbám a výzvám.

Nejviditelnějším nástrojem CSDP jsou civilní mise a vojenské operace. Prozatím poslední zásadní událostí pro oblast bezpečnosti a obrany bylo přijetí Lisabonské smlouvy, která přinesla několik zásadních změn, třebaže základní mezivládní charakter CSDP zůstal zachován. Lisabonská smlouva přejmenovala Evropskou bezpečnostní a obrannou politiku (European Security and Defence Policy - ESDP) na Společnou bezpečnostní a obrannou politiku (Common Security and Defence Policy - CSDP). Byla zřízena funkce vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, který odpovídá za tuto oblast jednak z pozice komisaře pro vnější vztahy, a dále jako předseda Rady pro zahraniční věci (Foreign Policy Council - FAC). Při plnění své funkce se vysoký představitel opírá o nově zřízenou Evropskou službu pro vnější činnost (European External Action Service - EEAS). Strategický rámcem pro použití nástrojů CSDP je Evropská bezpečnostní strategie (European Security Strategy - ESS) přijatá Evropskou radou v prosinci 2003 a aktualizovaná v roce 2008.

Pozice a zájmy, které ČR zastává a hájí v rámci CSDP, jsou definovány v Bezpečnostní strategii ČR, Koncepci zahraniční politiky ČR a Obranné strategii ČR. Zájmem ČR je, aby EU byla v případě potřeby schopna samostatné reakce a konání. ČR proto podporuje rozvoj komplexní, efektivní a akceschopné CSDP, která bude komplementární k NATO. ČR se v rámci plnění svých závazků a svého dílu zodpovědnosti v rámci celkového úsilí zemí EU účastní a bude účastnit civilních misí a vojenských operací EU.

Užitečné odkazy:

.