Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Restriktivní opatření

 

Česká republika respektuje veškerá embarga vyhlášená OSN, EU a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (i přes to, že opatření vydaná OBSE jsou nemandatorní). Zároveň se aktivně podílí na jejich formulaci a aktualizaci v rámci všech výše zmíněných mezinárodních organizací.  

Výčet mezinárodně částečně či úplně embargovaných zemí se, stejně jako rozsah jednotlivých embarg, průběžně během roku mění, a to v návaznosti na relevantní rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN (rezoluce RB OSN), Rady EU (Společný postoj), eventuelně dalších subjektů.

Text embarg většinou obsahuje uvedení materiálu, který pokrývají, a oblast, respektive konečné uživatele, proti kterým jsou namířeny. Vojenský materiál bývá často popisován velmi široce „arms and related material“, jen v některých případech se omezuje dovoz těžké techniky či naopak lehkých palných zbraní. Nežádoucími konečnými uživateli mohou být v případě embarg vlády určitých států nebo nevládní ozbrojené milice pohybující se na určitém území. Příslušné rezoluce či Společné postoje předpokládají většinou výjimky z embarg, které tvoří dodávky pro mírové mise či pro ochranou službu ambasád evropských zemí.

Přehled restriktivních opatření za daný rok tvoří součást výročních zpráv.

RB OSN - Rezoluce

Přehled rezolucí Rady bezpečnosti OSN naleznete zde. více ►

.